14. 4. 2023
Autor: podplukovnice Vlastimila Cyprisová
Agentura personalistiky Armády ČR slaví 10 let od svého vzniku. Její zaměstnanci si kulaté výročí připomněli ve čtvrtek 13. dubna v atriu Vojenského historického ústavu Praha během slavnostního nástupu. Při této příležitosti udělil plukovník gšt. Vladimír Studený, ředitel agentury, vybraným vojákům a občanským zaměstnancům pamětní mince. Ceremoniálu se zúčastnil náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka a další významní hosté.
Historie armádní personalistiky má dlouhodobou tradici. Nejprve působila jako „služba referentů“ u československých zahraničních legií a poté, jako nedílná součást Ministerstva národní obrany – již od prosince 1918 – pracovala jako Osobní oddělení pro číselný stav mužstva. Dnes není úkolem agentury personalistiky jen nábor a vzdělávání personálu. Vojákům řídí služební kariéry, hodnotí jejich profesní připravenost, zkoumá atmosféru v týmech a připravuje je na civilní kariéru.
Náčelník generálního štábu během svého vystoupení zdůraznil, že nejdůležitější je kvalitně připravený personál. Připomněl, že význam lidských zdrojů byl dlouhodobě podceňován. Armáda stárne, není naplněná a je nutné to systémově řešit. „Jeden z kroků, jak za sedm let dosáhnout 30 000 vojáků z povolání a 10 000 vojáků v aktivní záloze, je například virtuální náborové středisko, které zjednoduší a zrychlí celý vstupní proces do armády,“ vysvětlil generál Řehka.
Poukázal na to, že demografický vývoj a zdravotní i fyzický stav naší populace není příznivý a situaci neulehčuje ani silná konkurence na trhu práce. Proto musí armáda umět využívat všechny dostupné nástroje personálního procesu. „Potřebujeme hlavně ty lidi, kteří spojí s armádou svůj profesní život dlouhodobě. My zase musíme umět nabídnout odpovídající perspektivu. Tu potřebuje nováček i veterán,“ uzavřel generál Řehka.
Ředitel Agentury personalistiky Armády ČR plukovník gšt. Vladimír Studený připomněl, jaké zásadní změny zaznamenala personální oblast naší armády. „Byl zaveden správní řád v personální práci s vojáky z povolání, dále kariérní řád, více se uplatňuje elektronizace ve všech odvětvích personální práce,“ vysvětlil plukovník Studený.
Za nejdůležitější považuje udržet si zkušené a kompetentní specialisty a podporovat jejich další rozvoj, ale i získávat nové a schopné lidi. Tak, aby armáda byla atraktivním zaměstnavatelem, u kterého lidé najdou životní perspektivu a vhodné podmínky pro svůj osobní i profesní rozvoj a u kterého mohou být hrdí, že jsou jeho součástí. „Pracujeme na různých změnách, které se týkají služby vojáka z povolání. V nedávné době jsme měnili například tetování u vojáků, současně měníme některé platové náležitosti a do budoucna chceme samozřejmě být trendy v platových náležitostech tak, abychom byli srovnatelní s ostatními bezpečnostními sbory," sdělil.
- Na rok 2023 byl stanoven rekrutační cíl k přijetí 2 200 osob do služebního poměru vojáka z povolání. Z tohoto počtu je 500 studentů pro Univerzitu obrany a 1 700 vojáků k vojenským jednotkám. Rekrutační cíl pro AZ je přijetí 1200 vojáků.
- Podle Koncepce výstavby Armády České republiky je v plánu mít 30 000 vojáků z povolání a 10 000 vojáků AZ v roce 2030.
Převzato z army.cz