31. 3. 2022
Autor: redakce (IP)
V hlavním sále Ministerstva obrany v Praze se dnes konal workshop k využití umělé inteligence v Armádě ČR. Jeho cílem bylo především přispět ke zlepšování technologické vyspělosti Armády ČR využitím nejnovějších poznatků vědy a výzkumu v oblasti nových přelomových technologií EDT, tedy Emerging and Disruptive Technologies. Jedná se o první workshop, v průběhu letošního roku na něj bude navazovat další.
Projev náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Aleše Opaty, kterým zahájil program setkání, byl o především o zásadní nutnosti aplikovat moderní, přelomové technologie, nástroje umělé inteligence a robotizace do budoucích projektů v rámci modernizace naší armády. Generál Opata vyzdvihl nutnost načrtnout vize a priority technologických potřeb armády na dvacet let dopředu, vypracovat koncept strategických projektů a popsat problematiku Emerging Disruptive Technologies (EDT), kam patří senzory, čidla, komunikace, energie, pohony a zbraně, ale i analytický software, loitering munition, digital domain, autonomní zbraňové systémy, big data, biotechnologie a kvantové technologie.
„Každý z vás má v kapse chytrý telefon. Naše armáda musí celá fungovat jako chytrý telefon. Malý, odolný, inteligentní, všestranný, propojený s ostatními telefony, neustále s novým softwarem a každý rok modernizovaný,“ řekl náčelník generálního štábu. Zdůraznil také potřebu rozšířit schopnosti člověka, využít umělou inteligenci i autonomní chování a propojit systémy velení a řízení s informačními systémy, zpravodajstvím, průzkumem, sledováním a targetingem. „Další významný pokrok zažijeme ve výcviku, kde nám nové technologie pomohou rozvinout potenciál: mluvím o personalizovaném učení, simulačních technologiích, Augmented a Virtual Reality,“ dodal v závěru generál Opata.
Akce se zúčastnili nejen zástupci velení armády a ředitelé sekcí ministerstva obrany, ale také čeští i zahraniční experti na zavádění technologií umělé inteligence do ozbrojených sil. Všichni přítomní měli možnost nejen o tématech diskutovat, ale také si vyslechnout prezentace například doc. Ing. Miroslava Bureše, Ph.D. z Českého vysokého učení technického na téma Co je a co není umělá Inteligence, Big Data Analysis, Machine Learning nebo plukovníka doc. Ing. Jana Mazala, Ph.D. z Univerzity obrany na téma Současný stav chápání umělé inteligence a dostupné možnosti okamžité implementace AI technologií do vojenských schopností AČR.
Převzato z army.cz