Armáda si připomíná Den válečných veteránů

Na mnoha místech České republiky dnes vojáci slaví Den válečných veteránů, jenž od skončení 1. světové války připomíná oběti válečných konfliktů. Hlavní pietní akt se uskutečnil v 11 hodin dopoledne na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově.

Slavnostního nástupu se zúčastnili například předseda Senátu Milan Štěch, arcibiskup pražský, metropolita a primas český Dominik kardinál Duka, starostové městských částí a zástupci veteránských organizací. Za resort obrany položili věnec k Hrobu neznámého vojína ministr obrany Vlastimil Picek a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Petr Pavel.

Na rozdíl od například Velké Británie, kde si tento významný svátek připomíná široká veřejnost, v České republice zdobí květ vlčího máku většinou jen klopy vojáků. Podle ministra obrany Vlastimila Picka by si Den válečných veteránů zasloužil právě ze strany běžných lidí větší pozornost. „Tradice ve státech, jako je Velká Británie, Kanada, USA atd., je opravdu ve všech občanech zakořeněná. Myslím ale, že Česká republika k tomu dospěje,“ konstatoval Vlastimil Picek.

Že by Den válečných veteránů, jenž nám připomíná především boje čs. vojáků na frontách 1. a 2. světové války, měli slavit nejen muži a ženy v uniformách, si myslí i generálporučík Petr Pavel. „Měl by to být svátek všech občanů, protože vojáci, kteří umírali dříve a kteří jsou v misích a ve válkách dnes, tam nejsou sami za sebe, ale za občany této republiky,“ řekl Petr Pavel. Jako důvod, proč se k němu česká veřejnost staví zatím vlažně, uvedl ztrátu kontinuity. „Tento svátek se u nás za dob minulých neslavil, my jsme se k němu vrátili po roce 2001. Samozřejmě každá navázaná tradice potřebuje chvíli času, aby se znovu zakořenila. Každopádně si myslím, že v naší historii i tradicích místo má a je potřeba na ni navázat a udržovat ji.“

Po první části pietního aktu na Čestném dvoře Národního památníku se hosté přesunuli do Slavnostní síně. Zde nejen k veteránům postupně promluvili Milan Štěch, Vlastimil Picek a Pavel Budínský, předseda Československé obce legionářské.

Poté ministr obrany Vlastimil Picek vyznamenal šest osob Záslužným křížem ministra obrany ČR, pět vojáků, z toho dva in memoriam, pak povýšil.

  • Projev ministra obrany, který přednesl během slavnostního nástupu na Vítkově, najdete v příloze

Vzpomínka na popravené absolventy Vysoké školy válečné

U památníku v areálu Ministerstva obrany ČR v Praze si v pondělí 11. listopadu příbuzní a pozůstalí připomněli památku 102 důstojníků – absolventů Vysoké školy válečné.

Položením smutečních věnců a květin, tak jako každý rok v Den veteránů, uctili památku těch, kteří byli v letech 1939 – 1945 popraveni nacisty. Pietní akt se konal za účasti představitelů resortu obrany – ředitele Kabinetu ministra obrany Františka Šulce a poradce ministra obrany plukovníka Eduarda Stehlíka.


Modlitby za mír a za padlé a zemřelé

U příležitosti letošního Dne válečných veteránů se ve Vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého v blízkosti Pražského Hradu uskutečnila ekumenická bohoslužba.

Té se spolu s dalšími významnými hosty zúčastnili i ministr obrany Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Petr Pavel a kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka.

Bohoslužbu celebroval hlavní kaplan Armády České republiky plukovník Jan Kozler.

Vojenský kostel na pražských Hradčanech je místem, které je od května roku 2002 zpřístupněn široké veřejnosti a právě ono je určeno pro modlitby za padlé a zemřelé vojáky. Dnešní bohoslužba nebyla výjimkou a její hlavní částí byly modlitby za padlé a zemřelé a modlitba za mír.


HISTORIE DNE VETERÁNŮ

Dne 11. listopadu 1918 v 11:01 hodin podepsal maršál Foche v železničním vagónu v Compiégne na řece Marně příměří s poraženým Německem císaře Viléma. Tímto příměřím bylo v konečném důsledku rozhodnuto o ukončení 1. světové války – největší a nejstrašnější války, jakou kdy lidstvo poznalo. Toto datum se stalo, na paměť obětem války, v demokratických zemích Evropy, v USA a Kanadě „Dnem veteránů“. Francie iniciovala tento den jako Den padlých nebo Den příměří již v roce 1919. Během krátké doby se pak vzpomínka na padlé rozšířila i v Severní Americe jako Den vzpomínek či Den veteránů. V novodobé České republice bylo datum 11. 11. jako Den válečných veteránů připomínající oběti válečných konfliktů poprvé vzpomenuto v roce 2001. Hlavní pietní akt se tehdy uskutečnil v Národním památníku v Praze na Vítkově.

VLČÍ MÁK – SYMBOL VZPOMÍNKY

Květ vlčího máku je v dnešní době neodmyslitelným symbolem oslav Dne válečných veteránů. Prvopočátky tohoto symbolu najdeme v básni „In Flanders Fields“ od kanadského vojenského lékaře, podplukovníka Johna McCrae, který ji složil v květnu 1915, když se v belgických Iprách účastnil jedné z bitev. Báseň byla publikována 8. prosince 1915. Tradice nošení vlčího máku se John McCrae nedožil, padl před koncem války Báseň se dostala do rukou americké členky asociace Mladí křesťané Moiny Michael a inspirovala ji k myšlence učinit z květu vlčího máku poetický symbol obětí tohoto celosvětového válečného konfliktu. Poprvé tuto svoji představu uskutečnila v USA v roce 1920, kdy vlčí mák jako symbol vzpomínky na válečné útrapy přijali američtí veteráni, a v roce 1921 ji její francouzská následovnice Anne Guerin rozšířila mezi kanadské a britské legionáře. Ve stejném roce se ke znaku vlčího máku přihlásila i Austrálie. Dnes můžeme spatřit květ vlčího máku při oslavách Dne válečných veteránů ve většině demokratických zemí, které byly zataženy do světových válek.

PÉČE MINISTERSTVA OBRANY O VÁLEČNÉ VETERÁNY

Ke dni 4. 11. 2013 eviduje Ministerstvo obrany 1 195 veteránů druhé světové války. Ke dni 31. 10. 2013 eviduje Ministerstvo obrany 11 945 novodobých válečných veteránů. Roční náklady domovů péče o válečné veterány jsou 9 357 000,- Kč, příspěvky na lázeňskou péči a rekreaci činí 13 600 000,- Kč, na organizaci zvlášť významných akcí ministerstvo vynakládá 150 000,- Kč a na dotační program Péče o válečné veterány 7 000 000,- Kč ročně. Domovy pro válečné veterány: v Praze je k dispozici 9 lůžek, kapacita je plně obsazená. Zařízení v Karlových Varech disponuje kapacitou 28 lůžek, obsazených je 11.

Převzato z army.cz

Dokumenty ke stažení: