11. 11. 2019
Lidé nejen v České republice si dnes připomínají památku válečných veteránů. Hlavní pietní akt se uskutečnil přesně v 11 hodin v Praze na Vítkově, místě pro tento den symbolickém. Národní památník se totiž stal jedním ze symbolů národní hrdosti a po vzniku samostatného Československa také památníkem čs. legionářů a domácího odboje.
V Den válečných veteránů si Česká republika, oficiálně od roku 2001, připomíná všechny naše vojáky, kteří zahynuli v 1. a 2. světové válce, jakož i při plnění úkolů v novodobých zahraničních misích.
Jejich hrdinství dnes přišli oslavit vysocí představitelé resortu obrany: Kateřina Blažková, náměstkyně pro řízení sekce správy a řízení organizací MO a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata. Nechyběli zástupci diplomatického sboru, představitelé státní správy a samosprávy, církví, veteránských organizací a další čestní hosté. V průběhu slavnostního ceremoniálu byly položeny věnce k uctění památky válečných obětí.
„Dnešního dne lidé po celém světě uctívají oběti válek. Připnutím vlčího máku tak vyjadřujeme i my lítost nad zmařenými lidskými životy a odsuzujeme všechny, kdo dávají přednost válčení před diplomacií,“ řekla v projevu náměstkyně Kateřina Blažková a přítomné pozdravila jménem ministra obrany Lubomíra Metnara. Ten se dnešní slavnosti bohužel nemohl zúčastnit kvůli společnému výjezdnímu zasedání české a slovenské vlády.
Armádní generál Aleš Opata v proslovu sdělil, že pro vojáky jsou tradice zásadní. Připomněl čs. legionáře či bojovníky z druhé světové války. „Na tyto legendy a vzory dnes navazujeme," uvedl. Česká armáda má dnes přes 15 tisíc novodobých válečných veteránů, kteří jsou podle jeho slov odhodláni bojovat za svobodu a svou vlast. „Myslíme na kamarády, kteří se nevrátili z Balkánu či Afghánistánu. Proto je pro nás 11. listopad stále aktuální." Zároveň Opata vyslovil přání, aby Den válečných veteránů byl dnem, kdy lidé vzpomenou na své hrdiny a pokusí se jednat jako oni.
Udělení vyznamenání
11. listopadu resort obrany už tradičně oceňuje ty válečné veterány a další vojáky a osobnosti, které se zasadily o naši svobodu či jinak významně přispěli k obraně a bezpečnosti ČR.
Letos ministr obrany rozhodl o udělení nejvyššího resortního vyznamenání – Kříže obrany státu ministra obrany ČR generálmajoru v.v. Ladislavu Minaříkovi a generálporučíku Karlu Kubovi, in memoriam.
Záslužný kříž ministra obrany ČR III. stupně pak převzaly mimo jiné plukovnice v.v. Jarmila Halbrštátová a Zoe Klusáková. Válečná veteránka Jarmila Halbrštátová se účastnila bojů u Sokolova, Kyjeva nebo na Dukle. Zoe Klusáková se spolu s matkou a bratrem zapojila do pomoci rodinám postiženým činností gestapa. Později ukrývala čs. parašutisty. Po vyzrazení se skrývala až do konce války na Vysočině a na jižní Moravě. Její bratr byl zatčen a v březnu 1942 v Mauthausenu popraven.
Do vyšší vojenské hodnosti byl při příležitosti dnešního dne jmenován podplukovník v.v. Břetislav Mizera.
Celkem dnes bylo vyznamenáno osm osobností Křížem obrany státu nebo Záslužným křížem ministra obrany.
Převzato z army.cz