14. 1. 2016
Po prosincovém souhlasu Poslanecké sněmovny schválil dne 13. 1. 2016 na svém jednání novely branného zákona a zákona o ozbrojených silách ČR a zákon o vojácích v záloze také Senát. Parlament České republiky tak podpořil záměr ministerstva obrany více zapojit občany do plnění branných povinností, zvýšit motivaci pro vstup do Aktivní zálohy či rozšířit možnosti jejího zapojení do plnění úkolů Armády ČR.
„Teď už zbývá jen podpis prezidenta republiky. Pan prezident již avizoval, že vnímá důležitost balíčku branných zákonů a je připraven jej podepsat co nejdříve,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.
Schválená legislativa ponechává odvodní povinnost na dobrovolné bázi, dává tak občanům možnost dobrovolně se přihlásit k výkonu branné povinnosti, aniž by vstupovali do profesionální armády či Aktivní zálohy (AZ). Ti občané, kteří tuto možnost využijí, absolvují v prvním roce cvičení v délce do 12 týdnů, jehož součástí bude komplexní základní výcvik, kterým procházejí vojáci z povolání a nově v tomto rozsahu i vojáci v AZ. V následujících letech by pak tito dobrovolní členové záloh měli cvičit zhruba 4 týdny ročně.
Zvýší se odměny pro vojáky v Aktivní záloze a další benefity
Zákonodárci také podpořili záměr Ministerstva obrany více motivovat občany, aby vstupovali do AZ. Zákon o službě vojáků v záloze počítá s tím, že se nejen zvýší roční odměna za službu v AZ ze 6 na 18 tisíc korun a vojákům v ní zařazeným přiznává také některé nové benefity určené pro vojáky z povolání. V případě výkonu služby tak voják v AZ bude pobírat služné, jehož výše odpovídá výši služebního tarifu vojáka z povolání pro hodnost, v níž je voják AZ zařazen. Vojáci v AZ budou moci využívat také nadstandardní zdravotní péči v zařízeních resortu obrany. Nově je koncipována i finanční podpora zaměstnavatelů, kteří budou dostávat 2/3 průměrné měsíční mzdy při povolání zaměstnance na plánované cvičení a v případě cvičení neplánovaného budou dostávat celou výši průměrné měsíční mzdy.
„Schválení balíčku branné legislativy v Senátu je dalším důležitým mezníkem v procesu její novelizace. Tyto zákony nám poskytnou velmi důležitou oporu k plánovanému posílení počtů Aktivní zálohy na 5000 osob do roku 2025 a k celkovému posílení její úlohy v rámci Ozbrojených sil ČR. Neméně důležité je však i otevření cesty pro zájemce z řad veřejnosti k absolvování dobrovolných vojenských cvičení,“ uvedl náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář.
Povinnost aktivně se zapojit do činnosti AZ dále nově budou mít všichni vojáci z povolání, kteří vstoupí do služebního poměru po nabytí účinnosti novely branného zákona. Povolat je k tomu může ředitel příslušného krajského vojenského velitelství a to do dvou let po jejich odchodu z aktivní služby v armádě. Stát tak ze dne na den nepřijde o draze vycvičeného profesionály.
Větší zapojení Aktivní zálohy do činnosti armády
Novela branného zákona počítá také s možností, že by vojáci v Aktivní záloze nejen cvičili, ale v případě potřeby se podíleli na plnění některých úkolů Armády ČR a to nejen doma, ale také v zahraničí. V případě operačního nasazení v zahraničí to však bude možné jen s jejich výslovným souhlasem.
Letos na jaře se všechny jednotky pěších rot Aktivní zálohy zapojí do společného cvičení Hradba 2016. Plánováno je i širší zapojení Aktivní zálohy do dalších cvičení po boku profesionálních vojáků.
Novela zákona o ozbrojených silách blíže rozvádí či upřesňuje některé pojmy, které se objevují ve výše uvedených právních normách, např. co přesně se rozumí operačním nasazením.
Výše uvedené změny v oblasti branné legislativy by po podpisu prezidenta republiky měly vstoupit v platnost od 1. července 2016.
Převzato z army.cz