8. 5. 2023
Autor: redakce
U Národního památníku na Vítkově se dnes dopoledne uskutečnil pietní akt k 78. výročí ukončení 2. světové války v Evropě. Památku padlých hrdinů, kteří položili život za naši vlast, uctili u hrobu Neznámého vojína prezident republiky Petr Pavel, nejvyšší představitelé státu, Ministerstva obrany, Armády ČR, váleční veteráni i desítky lidí.
Mezi hosty nechyběli zástupci vlády, obou komor parlamentu, diplomatického sboru, dále druhováleční i novodobí veteráni a řada dalších významných osobností politického i společenského života. Resort obrany reprezentovali ministryně Jana Černochová a náčelník Generálního štábu Armády ČR generál Karel Řehka.
Pietní akt zahájila přehlídka nastoupených jednotek, kterou společně provedli prezident republiky v doprovodu ministryně obrany. Poté zazněla státní hymna a za zvuků chorálu Ktož sú boží bojovníci byly přineseny historické prapory. Následovalo položení věnců k památníku u sochy Jana Žižky. Jako první položil věnec k hrobu Neznámého vojína prezident republiky v doprovodu náčelníka své vojenské kanceláře, po něm se poklonili předsedkyně a předseda obou parlamentních komor a premiér. Následovala ministryně obrany s náčelníkem Generálního štábu AČR, pražský primátor a kardinál. Přišli také veteráni, zástupci veteránských spolků či sokolové.
Prezident Pavel: Generace tehdejších sovětských vojáků nenese odpovědnost za to, čím je dnešní Rusko
Za zvuků signálu Večerka drželi přítomní minutu ticha a vojáci vypálili čestnou salvu. Prezident Petr Pavel v projevu uvedl, že úcta k padlým by se neměla stávat obětí šiřitelů ruské propagandy: „Generace tehdejších sovětských vojáků nenese odpovědnost za to, čím je dnešní Rusko. Úcta k padlým by se neměla stávat obětí dnešních nadšených šiřitelů ruské propagandy, jako jsou Noční vlci, nebo jejich čeští podporovatelé. Jejich aktivity nemají s pietou nic společného a jsou spíše zneuctěním památky těch, kteří položili své životy," prohlásil Pavel. Připomněl také, že země, jejíž jméno nesly hlavní síly, které se podílely na osvobozování Československa, tedy 1., 2. a 4. ukrajinský sbor, je dnes sama objektem agrese jedné z tehdejších vítězných mocností – Ruska. Konflikt na Ukrajině podle prezidentových slov připomíná rozsahem a mírou destrukce bojiště 2. světové války. „Nejhorší je nepoučit se. Jsem velice hrdý na to, že ČR od prvních dní války na Ukrajině ji velice intenzivně podporuje,“ zdůraznil Petr Pavel.
Po projevu prezidenta republiky následoval slavnostní pochod nastoupených jednotek, během něhož nad Vítkovem přeletěly dvojice podzvuků L-159 a stíhaček JAS-39 Gripen. Trojice bojových vrtulníků Mi-24/35 na obloze vytvořila trikoloru v národních barvách.
Ministryně Černochová: Ukrajina nemůže obětovat nic, co jí náleží
Podle ministryně obrany Jany Černochové je dnes možná důležitější než v minulosti připomínat si 8. květen 1945. „Protože dnešek, a vlastně u i ten loňský rok, je nejen oslavou vítězství, ale i mementem. Mementem pro nás všechny, kdo vnímáme, že jsme měli jako Česká republika obrovské štěstí a mohli se stát součástí NATO,“ konstatovala. ČR je tak podle jejích slov pod ochranou Severoatlantické aliance, a na rozdíl od jiných zemí, které to štěstí neměly, si na ni (ČR) „jen tak někdo netroufne“.
Válku na Ukrajině podle ní nikdo nechce prodlužovat, Ukrajina na druhou stranu nemůže obětovat nic z toho, na co má historické právo. „Pokud zde někdo hovoří o míru, o cestách k dosažení míru, jsem všemi deseti pro, abychom i my jako Česká republika přispívali k nějakému mírovému řešení. Ale ne za cenu toho, že Ukrajina bude muset vydat nějaké území, které je její. To nepřichází v úvahu a vlastně by to popřelo všechny oběti, které tam od začátku válečného konfliktu jsou.“
Převzato z army.cz