21. 10. 2022
Autor: redakce
Ve čtvrtek 20. října podepsalo Ministerstvo obrany ČR smlouvu o technické výpomoci se čtyřmi společnostmi – General Electric Company, General Electric International, Inc, LOM Praha s.p, GE Aviation Czech s.r.o. Podpisem smlouvy byl pověřen náměstek pro řízení sekce průmyslové spolupráce Tomáš Kopečný. Smlouva umožní provádět servis a údržbu motorů vrtulníků přímo v Česku a českou firmou.
Jde o jeden z důležitých kroků, který pomůže implementovat provoz vrtulníků Bell UH-1Y a AH-1Z do prostředí Armády České republiky. Konkrétně jde o přístup k informacím, které se týkají údržby motorů. „Podpis smlouvy je standardním krokem, bez ní bychom na tyto informace neměli nárok. Motory musíme umět udržovat a ošetřovat, ale know-how je majetkem americké vlády. Po podpisu dostane výrobce povolení, že s námi vše potřebné může sdílet,” vysvětlil náměstek pro řízení sekce průmyslové spolupráce Tomáš Kopečný. Smlouva o technické pomoci umožní společnosti General Electric poskytovat technická data, služby a technické vybavení, aby LOM, GEAC a MO ČR mohly zajišťovat provoz a středně pokročilou údržbu motorů T700-GE-401C instalovaných na vrtulnících Bell UH-1Y a AH-1Z pořizovaných ministerstvem.
Servis motorů v LOM Praha s.p.
Pravidelná údržba nebo servis motorů, což je složitý proces, bude moci být (díky smlouvě a následnému předání informací a postupů) prováděna přímo u nás, a to českou firmou LOM Praha s.p. Česko tak bude schopné obstarat komplexnější údržbu motorů. Technickou výpomoc zajistí firma GE Aviation Czech s.r.o. „Naším cílem je, že i při pořízení techniky od zahraničních dodavatelů si pro zajištění bezpečnosti dodávek musíme udržet určitou nezávislost v rámci provozu, údržby, či výroby náhradních dílů,” vysvětluje Kopečný. Smlouva o technické pomoci je uzavřena v souladu s vládními nařízeními USA. Kromě původně objednaných osmi víceúčelových vrtulníků Venom a čtyř útočných vrtulníků Viper od Spojených států dostane ČR darem dalších šest útočných vrtulníků Viper a dva víceúčelové stroje Venom. Zastaralé Mi-35/24V mají v české armádě nahradit od roku 2023.
Program průmyslové spolupráce - větší míra nezávislosti
Tento program má za cíl nastavit Česku určitou úroveň nezávislosti na zahraničních dodavatelích. Při jakémkoliv strategickém a zvláště významném projektu vojenské techniky požaduje Ministerstvo obrany zapojení domácího průmyslu. Kromě složitého servisu motoru u nových vrtulníků se obdobně postupuje například u protivzdušného systému Spyder, děl 155mm CAESAR, radiolokatorů MADR. Program průmyslové spolupráce má pod sebou několik projektů, mezi nimi i výcvik pilotů a mechaniků. Hodnota vzájemné spolupráce při údržbě těchto motorů je pro ČR více než 207 milionů dolarů - uvedená suma představuje náklady, které by česká vláda musela zaplatit zahraničnímu subjektu za provedení požadované práce, pokud by neexistoval program průmyslové spolupráce.
Převzato z army.cz