Duchovní služba AČR oslavila dvacáté výročí otevřením výstavy a udělením medailí

Přestřižením pásky dnes (19. 6. 2018) byla otevřena panelová výstava věnovaná 20. výročí vzniku Duchovní služby AČR, která je až do 23. srpna ke zhlédnutí před budovou Generálního štábu AČR na Vítězném náměstí v Praze. Slavnostního okamžiku se zúčastnila ministryně obrany Karla Šlechtová, zástupce Generálního štábu – náčelník štábu brigádní generál Miroslav Hlaváč, hlavní kaplan AČR plukovník gšt. Jaroslav Knichal a řada dalších hostů.

„Vojenský kaplan není pouze duchovní člověk, ale tím, že podléhá zákonu o vojácích z povolání, je také voják a vyjíždí proto i do zahraničních misí, kde nemá jednoduchou práci. V současné době máme u všech hlavních jednotek třicet jedna vojenských kaplanů a jednu kaplanku z devíti křesťanských církví. Byla bych ráda, kdyby se nám povedlo toto číslo zvýšit,“ sdělila ministryně obrany Karla Šlechtová po zahájení výstavy. Dodala, že práci vojenského kaplana měla možnost poznat v lednu, kdy navštívila vojáky v Afghánistánu.

„V útvarech nebo zahraničních misích jsou kaplani důležitým článkem. Pomáhají velitelům a zejména vojákům nejen v duchovní oblasti, ale i při řešení osobních problémů a mezilidských vztahů. Vojáci za kaplanem přicházejí jako za svým důvěrníkem, otcem, přítelem či bratrem,“ konstatovala ministryně Šlechtová.

Za dvacet let u armády sloužilo čtyřicet kaplanů

První vojenský kaplan Armády České republiky začal působit v české jednotce v misi IFOR/ SFOR v Bosně a Hercegovině v roce 1996. „Byl to současný plzeňský biskup, dříve katolický kněz, Tomáš Holub. Jeho působení v této operaci postavilo základy, na kterých mohla začít být budována duchovní služba,“ řekl mimo jiné zástupce Generálního štábu – náčelník štábu brigádní generál Miroslav Hlaváč.

V roce 1998 vznikla dohoda mezi Ministerstvem obrany ČR a církvemi sdruženými v České biskupské konferenci a Ekumenické radě církví o duchovní službě resortu obrany. Rozkaz o obnovení prvorepublikové tradice a zřízení Duchovní služby AČR podepsal v červnu 1998 tehdejší šéf resortu Michal Lobkowitz. Od té doby prošlo armádou už více než čtyřicet vojenských kaplanů.

Výstava připomíná historii kaplanů od roku 1918

Výstava před Generálním štábem AČR připomíná historii kaplanů od vzniku samostatného Československa a na její realizaci se podílela nejen řada vojenských kaplanů, kteří sbírali fotografie a doplnili je textem. „Rád bych poděkoval svým kolegům, kaplanům, nejen za jejich službu v České republice, ale i v zahraničních misích. Věřím, že duchovní služba bude stále navazovat na naše předchůdce. Oni měli možná jiné prostředí, ale náplň služby zůstává stále stejná. Je to služba konkrétnímu vojákovi v nelehké vojenské službě,“ vysvětlil hlavní princip novodobé duchovní služby hlavní kaplan AČR plukovník gšt. Jaroslav Knichal.

Ten potom také celebroval ekumenickou bohoslužbu v kostele sv. Jana Nepomuckého. Čtení z Písma, Evangelium i promluvu hlavního kaplana AČR vyslechla řada čestných hostů. Kromě ministryně obrany Karly Šlechtové také náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata, 1. zástupce náčelníka generálního štábu generálporučík Jiří Baloun a další.

Pamětní medaile generála Metoděje Kubáně

Poslední částí oslav dvacátého výročí vzniku Duchovní služby AČR bylo společenské setkání v Trůnním sále v Arcibiskupském paláci. Zde hlavní kaplan AČR udělil Pamětní medaili se stužkou generála Metoděje Kubáně vojenským kaplanům, kteří se dlouhodobě věnují podpoře duchovní služby, podpoře vojenským kaplanům, nebo se podílejí na zlepšení kvality života zraněných Vojenských policistů.

Pamětní medaili plukovník gšt. Jaroslav Knichal připnul na uniformu také armádnímu generálovi Josefu Bečvářovi za vnímavý přístup k lidskému rozměru vojenské služby a za příkladnou ochotu k otevřené a smysluplné spolupráci s vojenskými kaplany. Stejné ocenění dostal také Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský, za mimořádnou, dlouhodobou podporu vojenským kaplanům a za významné úsilí o rozvoj Duchovní služby AČR.

Převzato z army.cz