11. 11. 2024
Autor: Petr Třešňák
Ligová fotbalová asociace (LFA) ve spolupráci s Ministerstvem obrany a Armádou ČR vzdala od pátku do neděle v zápasech nejvyšší a druhé soutěže hold válečným veteránům. Uspořádala tak k jejich dni Kolo válečných veteránů. Uznání celkem vyjádřilo 32 klubů v šestnácti zápasech Chance Ligy i Chance Národní Ligy. Pocta se letos poprvé konala v tak velkém rozsahu. Vedení LFA také hrdinům prostřednictvím Vojenského fondu solidarity (VFS) zašle částku ve výši 100 tisíc korun.
Tečku za poctou všem statečným vojákům i vojákyním udělal nedělní fotbalový zápas 15. kola Chance ligy mezi SK Slavia Praha a MFK Karviná (5:1). Slavnostního večerního aktu na stadionu byli přítomni 1. náměstek ministryně obrany František Šulc, první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Miroslav Hlaváč, velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Petr Čepelka a předseda výboru VFS i ředitel odboru pro válečné veterány a válečné hroby MO plukovník Robert Speychal.
Sport a armáda mají mnoho společného
Poděkování hrdinům vyzdvihl František Šulc. Podle něj mají sport a armáda mnoho společného. „A nejde jenom o fyzickou zdatnost, ale i o hodnoty, jako fair play, obětavost a podobně. Spolupráce s fotbalovými kluby prostřednictvím Ligové fotbalové asociace je výbornou příležitostí nejenom ukázat to společné, ale i představit fanouškům veterány, kteří přinášejí oběti ve jménu našeho státu a obecně armádu, která je zde pro ně, aby mohli nerušeně třeba chodit na fotbal a fandit,“ uvedl.
Generálporučík Miroslav Hlaváč považuje prezentaci AČR na fotbalových stadionech za vynikající možnost, jak upoutat pozornost nových zájemců. „Na klubové zápasy chodí čím dále více lidí, a proto věříme, že někteří z fanoušků vstoupí do armády nebo do aktivní zálohy. Velice si vážím, kolik diváků s námi oslavilo Den válečných veteránů, “ prohlásil.
Fanoušci podpořili fond
Vojenský fond solidarity kromě LFA podpořili koupí vlčího máku i fanoušci. Některé zápasy sledovali v hledišti i váleční veteráni, diváci si zase u stadionů prohlédli techniku. Největší zájem před pražskou Fortuna Arenou byl o hlavní bojový tank Leoprad 2A4, který byl poprvé k vidění v Praze. Nadšenci obdivovali i obrněné vozidlo Dingo 2 CZ, kolové bojově vozidlo pěchoty Pandur II, kolové obrněné vozidlo Titus či samohybnou kanónovou houfnici DANA.
Ligová fotbalová asociace, která letos 1. ledna uzavřela s resortem Memorandum o spolupráci, vyjádřila v předvečer Dne válečných veteránů úctu všem vlastencům a hrdinům, kteří v I. a II. světové válce nebo v novodobých válečných konfliktech riskovali životy pro svobodu, demokracii a bezpečnost své vlasti. Na slavnostních ceremoniálech předzápasy zazněla vojenská Večerka, skladba hraná na trubku je brána i jako pocta padlým vojákům.
Slávistické legendy v čele s Vladimírem Šmicerem doprovodili na trávník válečné veterány, kterými byli podplukovník Petr Matouš a praporčík Radek Nesvadba. Zdravici poslal podplukovník v. v. Jiří Pavel Kafka. Na hřišti byla nastoupena čestná jednotka s vlajkou. Oba týmy přišly společně s fotbalovými žáčky, kteří v rukou drželi velké vlčí máky.
Fotbalové Slavia má k vojenskému prostředí blízko. Klub byl totiž během 2. světové války napojen na armádní důstojníky a vojáky, kteří měli kontakt s Londýnem jako byl například plukovník Karel Vosátka. Její hráči Jiří Hanke a Karel Keval bojovali na barikádách při Pražském povstání. Právě na nich zemřel v Kamenické ulici 7. května 1945 odbojář Keval.
Převzato z mocr.mo.gov.cz