Generál Heliodor Píka je pro nás inspirací i 74 let od jeho vraždy

Autor: Martin Buček

Výročí justiční vraždy generála Heliodora Píky si před budovou Generálního štábu Armády České republiky připomněli zástupci armády, Ministerstva obrany ČR, Kanceláře prezidenta republiky ČR, horní komory Parlamentu ČR, městské části Praha 6, církve i Československé obce legionářské. Pietního připomínkového aktu se zúčastnila také blízká rodina pana generála.

Generál Píka byl významný československý legionář, voják, vojenský diplomat a vlastenec, od jehož justiční vraždy letos uběhlo 74 let. V širším povědomí veřejnosti zůstává zejména jako velitel československé vojenské mise v Sovětském svazu, v jejímž čele zásadním způsobem přispěl ke vzniku československé jednotky na východní frontě.

„Celý svůj život spojil s armádou, Československou republikou a hodnotami, které představovala. Své osobní zájmy podřizoval právě těm vyšším, národním. A tomu zůstal věrný až do rána 21. června 1949,“ připomněl osobnost generála Píky zástupce náčelníka Generálního štábu AČR - náčelník štábu, generálporučík Miroslav Hlaváč.

Píka se do vlasti vrátil v květnu 1945. Byl povýšen na divizního generála a jmenován náměstkem náčelníka Generálního štábu Československé armády. A ačkoliv byl v tomto období oceněn i sovětskými vyznamenáními, stával se stále více nežádoucí osobou. „Věděl toho příliš a jeho charakter nedával Moskvě možnost, aby ho získala pro spolupráci. Z logiky věci zbývalo jediné řešení – jeho vojenská a občanská kompromitace a nakonec i fyzická likvidace,“ řekl dále v projevu generálporučík Miroslav Hlaváč a dodal, že při znalosti těchto základních faktů není žádné překvapení, že se generál Píka stal obětí první justiční vraždy v prvním politickém procesu po únoru 1948.

Za Ministerstvo obrany vystoupil 1. náměstek ministryně obrany František Šulc, který ve svém projevu vyzdvihl Heliodora Píku jako mimořádnou osobnost, které trojnásobně vděčíme za naši svobodu. „Poprvé se za náš národ postavil, když vstoupil do československých legií. Pomohl nám nejen vybojovat samostatnost, ale také uhájit hranice nově vzniklého státu v těžkých poválečných letech.“ Jako další okamžik uvedl generálovu vojenskou diplomatickou činnost při budování zahraniční armády a pokračoval: „A potřetí se střetl s komunistickým zlem. Jeho morální zásady, odvaha a úcta k Masarykovým hodnotám stály v přímém protikladu ke zbabělým a zákeřným komunistům, kteří se neštítili páchat křivdy na nevinných lidech i národních hrdinech,“ dokončil svoji myšlenku náměstek Šulc.

Slunečnice, symbolizující jméno Heliodor, položili k pamětní desce umístěné na budově Generálního štábu blízcí rodinní příslušníci zavražděného generála. Jejím jménem k zúčastněným promluvil Jan Píka. Ve své řeči připomněl, že význam jména Heliodor je dar, který přináší slunce. „A jak víme, slunce vytváří podmínky k životu. A právě podmínky ke svobodnému životu v naší zemi generál Heliodor Píka budoval, a to s nasazením celé své osobnosti – během první i druhé světové války a také po válce.“ Svým životem dělal čest svému jménu, doplnil Jan Píka. Vystoupení řečníků zakončil svým duchovním zamyšlením emeritní pražský arcibiskup Dominik Duka.

Heliodor Píka byl rehabilitován a zproštěn viny v plném rozsahu v roce 1968 na základě žádosti jeho rodiny z roku 1966. Plné občanské a morální rehabilitace se mu však dostalo teprve po pádu komunismu v roce 1989 a postupně tak mohl být doceněn význam jeho osobnosti a činů. V roce 2020 bylo diviznímu generálovi Heliodorovi Píkovi uděleno in memoriam nejvyšší státní vyznamenání České republiky Řád Bílého lva.

Převzato z army.cz