21. 6. 2022
Autor: Jan Charvát
Uplynulo 73 let od popravy generála Heliodora Píky. Osobnost a zásluhy tohoto hrdiny si u budovy Generálního štábu Armády České republiky připomněla veřejnost i představitelé armády, Ministerstva obrany a organizací a institucí.
Pietní akt se uskutečnil u pamětní desky na budově Generálního štábu, která je věnována „památce vynikajícího vojáka, diplomata a vlastence.“ Deska je zde umístěna již od roku 1991.
Na místě byli zástupce náčelníka Generálního štábu – náčelník štábu generálporučík Miroslav Hlaváč, náměstkyně pro řízení sekce ekonomické Ministerstva obrany Blanka Cupáková, místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová a další hosté. Přítomna byla i rodina.
„Naším setkáním si připomínáme mimořádné činy generála Píky. Bojoval za svobodu našeho národa. Svým zásadám zůstal věrný. I když ho to stálo život. Generál Píka je pro nás vzorem,“ vyzdvihl jeho osobnost ve své řeči generálporučík Miroslav Hlaváč.
Schopný důstojník, organizátor, demokrat, hrdina
Píka se narodil ve Štítině na Opavsku. V Opavě také začala jeho vojenská kariéra. Z rakousko-uherské armády přešel za první světové války k legionářskému vojsku v Rusku a později se dostal Francie. V boji se zachoval velmi statečně. Po válce sbíral vojenské znalosti mimo jiné na hranické vojenské akademii, která vychovala řadu vynikajících československých důstojníků a hrdinů.
Po nacistické okupaci českých zemí Píka odešel do zahraničí. Ve 40. letech organizoval československé zahraniční vojenské jednotky, což byla obrovsky náročná činnost v extrémních podmínkách. Ze Sovětského svazu předával zprávy do Londýna exilové vládě. Byl přesvědčením demokrat a tak se velice rychle znelíbil komunistům.
„Tento legionář, voják a diplomat je ztělesněním ideálního důstojníka. A já moc přeji naší armádě i naší zemi, aby ve svých řadách měli co nejvíce vojáků, kteří se svými vlastnostmi armádnímu generálovi Píkovi podobají,“ shrnula jeho zásluhy náměstkyně pro řízení sekce ekonomické Blanka Cupáková.
Pravidelně se pietního aktu účastní také rodina
Generál Píka byl zatčen a ve vykonstruovaném politickém procesu bez důkazů popraven za údajnou špionáž v Plzni na Borech v roce 1949. Píka byl už v roce 1968, tedy před 54 lety, zproštěn viny. Jeho jméno nese řada ulic v Česku a objevuje se i v čestném názvu 53. pluku průzkumu a elektronického boje, který je spojený s městem Opava.
„Připomínat si památku této osobnosti a řady dalších jemu podobných hrdinů je zásadní zejména v kontextu dnešní doby pro uvědomění si vlastní identity a udržení si odhodlání ji v případě potřeby obhájit a bránit,“ doplnil za rodinu Jan Píka.
Převzato z army.cz