Generál Opata se zúčastnil jednání Vojenského výboru NATO a Vojenského výboru Evropské unie

Autor: podplukovnice Vlastimila Cyprisová

Ve dnech 18. a 19. května se náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata zúčastnil v Bruselu jednání Vojenského výboru NATO a následně Vojenského výboru Evropské unie. Hlavními tématy setkání na úrovni NATO bylo působení jednotek v zahraničních operacích a projednání aliančních koncepčních dokumentů, na úrovni EU se jednalo o spolupráci mezi EU a NATO, zapojení jednotek do zahraničních operací EU, aktualizaci konceptu bojového uskupení EUBG a politicko-strategickém dokumentu EU.

Jednání zahájil předseda Vojenského výboru NATO vrchní maršál letectva Sir Stuart Peach, po něm vystoupil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Generálové diskutovali o nasazení vojsk v zahraničních operacích. Shodli se na navýšení současného zapojení aliančních jednotek na území Iráku. Dále byli seznámeni se současnou situací v Afghánistánu a budoucím vývojem v souvislosti s ukončením přítomnosti aliančních vojsk.

Oblast strategických dokumentů byla věnována nově vypracované Koncepci válčení NATO (NATO Warfighting Capstone Concept – NWCC), která byla schválena na jednání ministrů obrany NATO letos v únoru. Dokument je spojovacím článkem s Koncepcí odstrašení a obrany v euroatlantické oblasti (Deterrence Defence of Euro-Atlantic Area (DDA)). Generálové byli seznámeni s dokumentem, který se týká klimatických změn a bezpečnosti - NATO Agenda on Climate Change and Security.

Dalším tématem byla bezpečnostní situace na Ukrajině, možnosti vojenské spolupráce s touto zemí a angažovanost Aliance v oblasti Černého moře. Pozornost byla zaměřena také na prohlubování spolupráce Severoatlantické aliance s Gruzií. Obě země dlouhodobě přispívají do aliančních operací.

V závěru byly shrnuty hlavní výstupy z jednotlivých agend a vydána upřesnění k červnovému summitu na úrovni hlav států. Příští zasedání Vojenského výboru NATO na úrovni náčelníků generálních štábů se uskuteční v září tohoto roku v Řecku.

Vojenský výbor EU

Program zasedání Vojenského výboru EU zahájil jeho předseda italský generál Claudio Graziano. V úvodu byli přítomní informováni o aktuálním vývoji nového politicko-strategického dokumentu Strategic Compass (SC) a dalších postupech jeho zpracování. Návrh dokumentu bude představen ve druhé polovině roku 2021, jeho schválení na polické úrovni EU se předpokládá v březnu 2022.

„Strategic Compass pokryje klíčové priority, jako je reakce na vnější krize a konflikty, budování kapacit a vojenských schopností EU, ochrana EU a jejích občanů. Vzniku toho dokumentu věnujeme zvýšenou pozornost, už z toho důvodu, že v druhé polovině roku 2022, kdy má být schválen a následně implementován, bude Česká republika předsedat Radě EU,“ sdělil armádní generál Aleš Opata.

Následujícím tématem bylo aktuální zapojení jednotek v zahraničních operacích EU a vývoj operace na západním Balkánu. Česká republika přispívá do mise proti nelegální migraci EU NAVFOR MED IRINI, mírové mnohonárodní operace na území Bosny a Hercegoviny EUFOR ALTHEA a výcvikové mise EUTM Mali.

Generálové jednali o budoucí roli vojenského štábu EU (EUMS) a Vojenského plánovacího a řídícího orgánu EU (MPCC). Jedná se o výstavbu funkčního a efektivního sytému velení a řízení v operacích vedených EU. Dále byli informováni o připravovanému konceptu strategických rezerv v EU.

V oblasti stálé strukturované spolupráce PESCO se věnovali vojenské mobilitě. Projekt se zabývá sjednocením národních postupů v rámci EU pro přesun vojsk na území členských států.

Jedním z bodů setkání byla nominace na nového předsedu Vojenského výboru EU, tato pozice má být obsazena od 1. června 2022. Jednohlasně byl zvolen rakouský generál Robert Brieger.

V závěru jednání se armádní generál Aleš Opata setkal se svým protějškem velitelem rakouských ozbrojených sil generálem Robertem Briegerem. Podepsali dohodu o využívání výcvikových prostorů rakouskými vojsky na území České republiky. Navázali tak na závěry příhraničního setkání, které se uskutečnilo v dubnu tohoto roku v Náměšti na Oslavou.

Převzato z army.cz