21. 8. 2014
Nejen na den, kdy před 46 lety zahájila okupaci tehdejšího Československa spojenecká vojska států Varšavské smlouvy, vzpomínali politici i pamětníci před Českým rozhlasem na pražské Vinohradské třídě ve čtvrtek 21. srpna.
Pod rouškou noci z 20. na 21. srpna 1968 vtrhli na naše území vojáci pěti států Varšavské smlouvy a zahájili obsazování větších měst a strategicky důležitých objektů, především letišť, na kterých záhy přistávala letadla s dalšími posilami a vojenským materiálem.
V ranních hodinách Československý rozhlas odvysílal provolání všemu lidu ČSSR a později i dramatické scény se střelbou na Vinohradské třídě. Kolem deváté hodiny ráno bylo vysílání v kulisách střelby sovětské pěchoty umlčeno. Rozhlas následně přešel do ilegality, aby od jedenácté hodiny dopolední pokračoval ve štafetovém vysílání zpravodajství o situaci v zemi, kdy se střídavě hlásila utajovaná studia z celého státu. Svobodný vysílač na podporu Dubčekova vedení tehdy vysílal slogan “Jsme s Vámi – buďte s námi!“ Ten dnes také zdobí jeden ze sloupů u hlavního vchodu do Českého rozhlasu.
Historické události z roku 1968 si připomněli účastníci pietní vzpomínky na Vinohradské třídě před sídlem Českého rozhlasu. Právě na tomto místě tehdy v srpnu došlo ke spontánnímu vyjádření odporu okupantům a jména patnácti občanů, kteří zahynuli zde, či na následky zranění připomínají události, na které bychom neměli nikdy zapomenout. Pietního aktu se 21. srpna 2014 spolu s mnoha občany zúčastnili také předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jiří Hamáček, místopředsedkyně Senátu PČR Anna Gajdůšková, či ministr kultury Daniel Herman, který zastupoval Vládu ČR. Mezi hosty byli také první náměstek ministra obrany Jiří Borovec a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel.
Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan připomněl v projevu historické okamžiky, které se navždy zapsaly do novodobých dějin českého státu. Předseda Poslanecké sněmovny P ČR Jan Hamáček ve svém vystoupení podtrhl význam Českého rozhlasu a potažmo svobodných médií: „Rozhlas byl jedním z prvních cílů okupačních vojsk, protože právě odtud se šířili nezkreslené a pravdivé informace o invazi vojsk a výzvy k tichému odporu proti tomuto svévolnému aktu. Došlo k nerovnému boji Pražanů a okupantů v tancích a svoboda slova byla potlačena na dalších více než dvacet let. Chtěl bych dnes znovu vyzdvihnout hrdinství těch, kteří se v brzkém ránu 21. srpna 1968 vypravili k obraně rozhlasu byť předem tušili, že tento boj nevyhrají.“
Převzato z army.cz