Koncert ke Dni válečných veteránů připomněl několik výročí

I letos se u příležitosti Dne válečných veteránů uskutečnil v pražském Rudolfinu slavnostní koncert na jejich počest. Přesto byl něčím zvláštní. Poprvé po dlouhé době se ho opět zúčastnil prezident republiky. Během slavnostního večera, jenž připomněl a uctil hrdinství vojáků, kteří bojovali za naši svobodu, zazněly tradiční i dosud nehrané melodie.

 

„Den válečných veteránů je pro Ústřední hudbu AČR vždy výzvou,“ říká podplukovník Jaroslav Šíp, velitel Ústřední hudby AČR a její hlavní dirigent. Koncert ke Dni válečných veteránů považuje za jednu z nejvýznamnějších akcí v kalendářním roce, což programová skladba odráží.

„Vycházel jsem ze dvou hlavních myšlenek: Jednak připomenout a oslavit 25. výročí našeho vstupu do NATO a současně 35 let od Sametové revoluce, a také vzdát hold novodobým veteránům,“ vysvětluje.

Během koncertu tak zazněly melodie významné pro naši historii – jako například sokolská hymna Lví silou či Vejvodova Škoda lásky – i naši současnou armádu. Tu reprezentovala hymna 4. brigády rychlého nasazení. „Vzhledem k tomu, že své 30. narozeniny slaví i 4. brigáda, rozhodli jsme se věnovat jí malý hudební dárek a zahrát její hymnu s názvem Vlajka má,“ dodává Šíp.

Na rozdíl od minulých koncertů byl ten letošní modernější a akcentoval novodobou historii české armády a současné hrdiny a vlastence. „Chtěli jsme vzdát čest lidem, kteří v dnešních nelehkých časech slouží naší vlasti daleko od domova v zahraničních mírových misích a těm, kteří ve službě vlasti položili životy. Myslíme i na jejich rodiny a pozůstalé a tento koncert bychom všem rádi věnovali jako výraz naší úcty a poděkování,“ uzavřel hlavní dirigent ÚH AČR.

Za Ministerstvo obrany a Armádu ČR přednesli úvodní projevy náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec a náčelník Generálního štábu generálporučík Karel Řehka.

Blažkovec seznámil zaplněný sál Rudolfina s kampaní k nové, národní podobě vlčího máku. Každý, kdo si Vlčí mák České republiky připevní, tak dává najevo, že podpořil Vojenský fond solidarity, který dlouhodobě podporuje válečné veterány a jejich rodiny.

„Smyslem kampaně je navíc lidem vysvětlit, že za válečné veterány nepovažujeme jen bojovníky z 2. světové války, ale také novodobé válečné veterány. Tedy ty vojáky, kteří za nás a bezpečnost Evropy nasazovali život v zahraničních operacích,“ uvedl a upozornil na náročnost a nebezpečnost služby vojáka v každé době.

Podle generálporučíka Karla Řehky propojuje Den válečných veteránů historii, tradice a službu vlasti. „Naši legionáři bojovali na frontách 1. světové války za vznik Československa a jejich hodnoty se staly základem armády, na kterou o 20 let později, navázali hrdinové druhého odboje doma i v zahraničí. (…) Tyto hodnoty přetrvaly i v moderních konfliktech, kde naši vojáci působili,“ uvedl.

Převzato z mocr.mo.gov.cz