Květ vlčího máku je symbolem oslav Dne válečných veteránů

Autor: Lucie Růžková s přispěním VHU

Červený květ vlčího máku připnutý 11. listopadu na klopě kabátu je již řadu let symbolem připomínky Dne válečných veteránů. Právě v tento den v roce 1918, v 11 hodin a 11 minut, došlo k podepsání příměří mezi Spojenci a Německem a ukončení 1. světové války. Tato symbolika má svůj původ v básni „In Flanders Fields“ (Ve Flanderských polích), kterou v květnu 1915 složil kanadský vojenský chirurg podplukovník John McCrae a promítl do ní vzpomínky na padlé vojáky ze západní fronty, kde sloužil.

Cesta k přijmutí květu vlčího máku jako symbolu Dne válečných veteránů však zdaleka nebyla jednoduchá.

Ačkoliv byl John McCrae vojenským lékařem, na útrapy a bolest raněných vojáků si nemohl zvyknout a hluboce se ho dotýkaly. Svoji bolest mírnil právě psaním básní. Zvlášť těžce se ho dotkla smrt přítele a bývalého žáka poručíka Alexise Helmera. Očitý svědek seržant Cyril Allison popsal, že toho rána, kdy vál jemný východní vítr, se vlčí máky mezi hroby jakoby vlnily.

Bolest vepsal do básně

John McCrae svou bolest vepsal do zmíněné básně, ale papírek s ní zahodil. Do historie ale v ten okamžik významně zasáhl kolemjdoucí důstojník. Odhozený papírek zvedl a poslal do Anglie. Časopis Punch publikoval báseň 8. prosince 1915. Tradice nošení vlčího máku se autor válečné básně bohužel nedožil. Zemřel ještě před koncem první světové války, přesně 28. ledna 1918, na zápal plic.

Jeho verše „Na Flanderských polích“ však žily dál. Citoval je i deník The Times v nekrologu, který otiskl počátkem února. Dva dny před uzavřením příměří si báseň přečetla Američanka Moina Michael a inspirovala ji k tomu, aby nosila vlčí mák jako vzpomínku na padlé ve válce.

Máky pomáhaly chudým dětem

O dva roky později se s ní setkala Francouzka Anne Guérin a rozhodla se, že ručně vyráběné papírové vlčí máky mohou získávat peníze pro chudé děti postižené válkou. Tohoto nápadu se chopil bývalý vrchní velitel britských expedičních sil polní maršál Douglas Haig. Jako předseda Britské legie sdružující válečné veterány inicioval vznik britského Dne vlčích máků, během něhož se získávaly finanční prostředky pro chudé a invalidní veterány.

V současné době se Den válečných veteránů slaví v celé řadě zemí. Připomínají si ho lidé zejména v západní Evropě, v USA a v zemích Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Česká republika se připojila v roce 2004.

Převzato z mocr.mo.gov.cz