Ministerstvo obrany a Sdružení sportovních svazů ČR podepsaly Memorandum o vzájemné spolupráci

Autor: redakce (ob)

Už s šesti významnými organizacemi má Ministerstvo obrany podepsanou dohodu o spolupráci. Po Českém svazu orientačních sportů, Sokolu, Orlu, LFA a Českém červeném kříži Memorandum o vzájemné spolupráci podpisem stvrdilo Sdružení sportovních svazů ČR. Druhá největší sportovní organizace v ČR čítá téměř 500 tisíc členů a Ministerstvu obrany může nabídnout schopnosti, které jsou dnes žádané víc než kdy dřív.

Resort obrany si od navázání užších vztahů s vybranými spolky, nevládními organizacemi a sportovními svazy slibuje v prvé řadě možnost oslovit širší část veřejnosti, současně také přispět k postupnému zvyšování tělesné zdatnosti a branně-sportovních dovedností občanů. Memorandum rovněž otevírá dveře k podpoře obyvatel v aktivní a pozitivní občanství a přípravě na krizové situace.

Vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie MO, který memorandum v pátek 4. října podepsal, připomněl, že příprava k obraně státu není jen záležitostí profesionálních vojáků, ale musí k ní přispívat celá společnost. Ministerstvo obrany se proto snaží občanům nabídnout dostatek různorodých možností, jak se dobrovolně zapojit. „Za tímto účelem využíváme úzké spolupráce se spolky a neziskovými organizacemi, které sdružují občany a různými způsoby jim umožňují osvojovat si znalosti a dovednosti, které mohou posílit jejích odolnost a připravit je na krizové situace,“ vysvětlil. Sdružení sportovních svazů ČR představuje podle něj pojítko na svazy, které poskytují zapojení do různých, dnes velmi žádaných aktivit – ať už jsou to radiokluby, kynologické kluby, kluby technických sportů, aerokluby a mnoho dalších.

Podle Zdeňka Ertla, předsedy Sdružení sportovních svazů ČR, tato organizace historicky sdružuje technické sporty, z nichž řada dlouhodobě s armádou spolupracovala a je pro ni využitelná i dnes. „Ať už se jedná o potápěče, letce, kynology nebo i další sporty a obory, které pod nás patří, včetně největšího spolku v ČR – Sdružení hasičů Čech a Moravy – přidaná hodnota všech je ve využitelnosti při řešení krizových situací,“ podotkl. Spolupráci považuje za výhodnou pro obě strany: „My sdružujeme lidi, kteří jsou kvalifikovaní v určitých oborech, včetně například modelářů a dnes operátorů dronů, nebo ty, kteří se zabývají esporty a umí ovládat roboty a jiná tato zařízení. Spolupráce s Ministerstvem obrany může naši činnost rozšířit a přispět také k tomu, aby tito lidé byli připraveni k využití pro případy krizových situací či obrany státu.“

Ministerstvo obrany a Sdružení sportovních svazů ČR budou podle Jana Jireše usilovat o spolupráci v oblasti POKOS (Příprava občanů k obraně státu) zejména při rozvoji znalostí a dovedností v oblasti obrany, kam spadá například pořádání společných školních i mimoškolních akcí a aktivit pro děti a mládež či pořádání volnočasových a sportovních aktivit pro občany. Společně také budou pracovat například na tvorbě informačních a výukových materiálů POKOS, aplikací či videoher s branně-bezpečnostní tematikou.

Pod Sdružení sportovních svazů ČR s téměř 500 tisíci členy spadá 24 svazů včetně nejpočetnějšího Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Ústředního automotoklubu ČR či Českého kynologického svazu. Patří sem ale také Česká asociace akademických technických sportů, svazy modelářů, vodáků, vojáků i potápěčů. Sdružení se zaměřuje převážně na rozvoj amatérského a mládežnického sportu, současně je tradičním organizátorem sportovních soutěží regionálního, národního či mezinárodního charakteru. Významná je rovněž jeho činnost směrem ke společnosti: V mnoha městech a obcích jsou největší, případně jedinou složkou, která organizuje spolkový život nebo společenské, kulturní i sportovní akce. Samozřejmostí je pomoc při krizích.

Převzato z army.cz