Ministr Metnar: Členství v NATO bylo tím, co naši vnější bezpečnost nejvíce posílilo

Autor: Lucie Růžková

Při příležitosti 20. výročí vstupu České republiky do NATO se dnes (12. 3. 2019) ve Španělském sále Pražského hradu uskutečnila národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost. Tu pod záštitou ministra obrany Lubomíra Metnara, vnitra Jana Hamáčka, zahraničních věcí Tomáše Petříčka a prezidenta České republiky Miloše Zemana zorganizovalo sdružení Jagello 2000.

Setkaly se zde špičky politické reprezentace a přední bezpečnostní experti, kteří nejenže zhodnotili uplynulé období, ale nastínili i plány na další potup při zajišťování obrany a bezpečnosti České republiky.

Konferenci zahájila bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Ve svém projevu varovala před podkopáváním demokracie v zemích NATO, které podle ní pomáhá nepřátelům. Uvedla také, že rozšíření NATO o země střední Evropy bylo napravením historické křivdy. NATO je podle ní nejen vojenskou, ale i politickou aliancí, která si klade za cíl hájit svobodu a demokracii a stojí na svobodě jednotlivce a na právním státu.

Vnitřní a vnější bezpečnost ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar promluvil hned v prvním panelu, který nesl téma vnitřní a vnější bezpečnosti České republiky. „Právě členství v NATO bylo tím, co naši vnější bezpečnost nejvíce posílilo. My sami ale musíme pracovat na tom, aby toto členství naopak posilovalo i Alianci,“ řekl ministr Metnar a doplnil, že vedle kolektivní obrany je druhým z hlavních úkolů NATO krizový management. „Zde přispíváme k řešení krizí a vytváření bezpečného prostředí již mimo naše území, dříve, než by krize mohla doputovat k nám,“ konstatoval.

Věří také, že se resortu brzy podaří dotáhnout do úspěšného konce rozjeté akviziční projekty, jako je například nákup nového bojového vozidla pěchoty, aby Česká republika do konce roku 2025 mohla mít plnohodnotnou těžkou brigádu tak, jak se v Alianci zavázala.

V souvislosti s dvacetiletým výročím České republiky v NATO připomněl, že v rámci alianční mise Resolute Support v Afghánistánu nyní působí přibližně 360 našich vojáků.

V Afghánistánu se vystřídalo 10 tisíc vojáků

„V Afghánistánu působíme již od roku 2002 a vystřídalo se zde již přibližně 10 a půl tisíce našich vojáků. Afghánská mise nás tedy provází po většinu našeho členství v NATO a je zřejmě největším z našich příspěvků do aktivit této organizace. Bez našeho působení by tato země mohla snadno sklouznout zpátky do chaosu, který by mohl umožnit návrat teroristických organizací,“ dodal s tím, že čeští vojáci se účastní mise v Litvě a Lotyšsku i Air Policingu nad Pobaltím.

První místopředseda vlády Jan Hamáček hovořil zejména o tom, že bezpečnostní hrozby současnosti jsou složitější, rafinovanější a nemají žádné hranice. Nicméně upozornil, že Česká republika patří i díky členství v NATO k jedné z nejbezpečnějších zemí světa. Poté poděkoval vojákům, kteří působí v misích, a připomněl, že někteří z nich za hranicemi zaplatili vlastním životem.

Šéf diplomacie Tomáš Petříček řekl, že pro alianci i nadále zůstává největší hrozbou mezinárodní terorismus, a výdaje na obranu ve výši dvou procent HDP označil jako společný zájem všech členů NATO. Vyslovil se také pro posilování obranné spolupráce v Evropské unii.

Ekonomické a sociální aspekty

O ekonomických a sociálních aspektech členství České republiky v NATO mluvili Jakub Rákosník z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, bývalý ministr obrany a současný ředitel Centra transatlantických vztahů Alexandr Vondra, předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová a Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky.

Součástí konference k 20 letům České republiky v NATO byla i státní ceremonie, na které vystoupili čtyři nejvyšší ústavní činitelé ČR, například prezident Miloš Zeman či předseda vlády Andrej Babiš. Miloš Zeman při této příležitosti zmínil boj s terorismem v Afghánistánu i čtrnáct padlých českých vojáků v této zemi. „Jsme povinní nezpronevěřit se jejich památce. Právě proto jsem přesvědčen, že s teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje,“ opakoval svou myšlenku, kterou poprvé vyslovil před osmnácti lety v souvislosti s útokem v New Yorku 11. září 2001.

Členství v NATO je v existenčním zájmu ČR

Andrej Babiš ve svém projevu mimo jiné upozornil, že členství v Severoatlantické alianci je v existenčním zájmu České republiky, protože země její velikost se sama neubrání. „Být členem NATO znamená, že jsme spolehlivým partnerem, který ctí zásady svobody a demokracie a za kterého jsou partneři připraveni se zasadit,“ uvedl.

O významu členství v NATO hovořil také prezident Maďarska János Áder, Polska Andrzej Duda, Slovenska Andrej Kiska i zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller.

Konferenci ukončil panel, v němž bývalý generální tajemník NATO George Robertson, Madeleine Albrichtová, a Rastislav Káčer, bývalý státní tajemník ministerstva obrany Slovenské republiky diskutovali o rozšíření Severoatlantické aliance.

Převzato z army.cz