Ministr obrany ocenil 31 bojovníků proti komunismu

V Domě armády Praha v pátek 21. 11. 2014 odpoledne ocenil ministr obrany Martin Stropnický 31 bojovníků proti komunismu. Za některé oceněné převzali osvědčení, pamětní dekrety ministra obrany a odznaky pozůstalí. K dnešnímu dni už ministerstvo obrany vydalo 733 osvědčení.

Osvědčení z rukou ministra obrany Martina Stropnického převzal mimo jiné Jiří Šebor, který v době komunismu pomáhal lidem při překračování státních hranic, či Jaroslav Huml za rozmnožování a rozšiřování materiálů zaměřených proti komunistickému režimu v období srpna 1948 až května 1949 a za získávání a předávání informací protikomunistického charakteru v roce 1954. Byla mezi nimi i Anna Honová z Uherského Brodu, která v roce 1949 přepisovala protikomunistické dokumenty a v roce 1968 založila regionální pobočku spolku politických vězňů K 231.

Mezi oceněnými stál i Miroslav Vodrážka, disident a šéfredaktor časopisu Vokno. Na výrobě protikomunistických letáků se podíleli také Karel Ochmann, František Růžička, Jiří Kratochvíl či Miloslav Rynda. Ani jeden z nich se však dnešního dne bohužel nedožil, a tak za ně osvědčení přebíraly jejich děti či manželka. Stejně tak se dnešního ocenění nedožili Karel Kačala a Štěpán Hovorka, kteří spolupracovali v padesátých letech s kurýry zahraniční zpravodajské služby.

80 procent oceněných tvoří odbojáři z konce čtyřicátých let

Mezi oceněnými zatím převažují odbojáři z přelomu čtyřicátých a padesátých let. Možným důvodem je podle ředitele odboru pro válečné veterány plukovníka Eduarda Stehlíka skutečnost, že ti, kdo podepsali chartu a byli v osmdesátých letech aktivní, jsou mladšího, často produktivního věku, a zatím je ocenění ani z ekonomického hlediska nezajímá. Na druhou stranu byli lidé po únorovém puči mnohem více odhodláni bojovat. „Navazovalo se na masarykovskou republiku a byla tady zkušenost s odbojem proti nacismu, takže se do toho odboje zapojili velice intenzivně hned na počátku,“ říká Stehlík a dodává, že agenda zákona odhalila úplně nové odbojové skupiny, o kterých historici dosud nevěděli.

Ministr obrany Martin Stropnický v úvodním proslovu uvedl, že datum dnešního předávání osvědčení nebyl zvolen náhodně, neboť tento týden jsme si připomněli 25 let od 17. listopadu 1989. „Již od Sametové revoluce tu byla snaha napravit zločiny a křivdy minulosti. Začaly platit restituční zákony, rozběhly se rehabilitace, ale teprve zákon o třetím odboji vtiskl do toho očistného proudu novou kvalitu. Vláda i parlament jasně deklarovaly, že velmi oceňují odvahu lidí, kteří uměli říct totalitě své jasné ne,“ uvedl ministr.

Společně s ministrem poděkoval oceněným za jejich statečnost také první zástupce náčelníka generálního štábu generálporučík Josef Bečvář, ředitel kabinetu MO Josef Zrzavecký a ředitel personální sekce Petr Vančura. Dorazil také exsenátor Jiří Liška, který patří mezi autory zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu.

Ministerstvo obrany dosud eviduje 4179 žádostí o vydání osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu. Větší polovinu již vyřídila (k dnešnímu datu bylo vydáno 2120 rozhodnutí), z toho 733 kladně. Na odškodnění bylo již vyplaceno 48 milionů korun, přičemž žijící účastníci odboje a odporu obdrží 100 tisíc korun a pozůstalá manželka pak polovinu. Mimo toho se účastníkům odboje také upravují starobní důchody.

  • Zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu vstoupil v účinnost 17. listopadu 2011. Jeho cílem je vyjádřit úctu a vděčnost těm, kteří v období komunistické totalitní moci s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku aktivně bránili hodnoty svobody a demokracie.
  • Převzato z army.cz