12. 11. 2020
Autor: Michal Voska
Pietní akt ke Dni válečných veteránů proběhl letos na pražském Vítkově v komorním prostředí, bez slavnostního nástupu vojáků. Epidemie koronaviru si žádá zvláštní opatření, a tak věnec položili ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata samostatně.
„I přes složitost dnešní pandemické situace je třeba si připomenout, co dnešní den znamená. Připomíná si jej celý svět. Vzpomínáme na vojáky padlé v obou světových válkách, ale vzdáváme hold i současným válečným veteránům, včetně těch, kteří padli v novodobých válečných misích. Je zde stále celá řada žijících druhoválečných veteránů. Všem jim patří naše hluboká úcta,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar a zdůraznil, že země, která si neváží svých veteránů, jako kdyby si nevážila sama sebe.
Náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata hovořil o symbolice, která je hluboko zakořeněna v srdcích všech vojáků. „Den veteránů je pro mne symbolem lidí a vojáků ochotných vzít zbraň do ruky a bojovat za svou vlast a za svoji svobodu,“ uvedl Opata.
- Česká republika v současné době eviduje 262 žijících druhoválečných veteránů a 15 a půl tisíce novodobých veteránů. V novodobých misích zahynulo 29 vojáků.
- Historie Dne válečných veteránů se váže k ukončení 1. první světové války 11. listopadu 1918. Toto datum se stalo, na paměť obětem nejstrašnější války, jakou lidstvo do té doby poznalo, v demokratických zemích Evropy, v USA a Kanadě, Dnem válečných veteránů. V České republice se tento svátek oficiálně slaví od listopadu 2001.
Převzato z army.cz