Ministryně a náčelník generálního štábu vzdali na Vítkově hold válečným veteránům

Autor: redakce

Ekumenická bohoslužba, pietní akt a slavnostní setkání. Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu u příležitosti konce první světové války. Při slavnostním nástupu u Národního památníku na Vítkově si čeští vojáci i další přítomní připomněli oběti a účastníky válek. Pamětní odznaky dostali také lékaři a zdravotníci - příslušníci 6. polní nemocnice, které vláda před 20 lety vyslala do Afghánistánu.

Ministryně obrany Jana Černochová připomněla hrdiny, kteří položili svůj život za naši svobodu. Zmínila československé legionáře nebo hrdinství československých letců a dalších vojáků, kteří padli v boji proti nacismu a také 30 novodobých válečných veteránů, kteří se nevrátili ze svého nasazení ze zahraničních operací. „Slova uznání však zaslouží všichni naši váleční veteráni, tedy i ti, kteří měli štěstí a z míst bojů se vrátili domů ve zdraví. Jsem ráda, že zde mohu pozdravit lékaře a zdravotníky, kteří jste v zahraničních operací pečovali o zdraví vojáků a také místních lidí,” řekla ministryně Černochová.

Poděkování lékařům a zdravotníkům

Pamětní odznaky totiž dostali také příslušníci 6. polní nemocnice - lékaři a zdravotníci, které vláda v dubnu 2002 vyslala do Afghánistánu. „Bylo to v době, kdy se země zotavovala z války a zdejším lidem urgentně chyběla zdravotní péče. A právě díky vaší péči se podařilo tisícovkám Afghánců zachránit život či výrazně zlepšit jejich zdravotní stav. A za to bych vám všem – lékařům, zdravotníkům a i těm, kdo vám pomáhali – chtěla dnes poděkovat,” dodala.

Ministryně při této příležitosti ocenila také zásluhy odbojářů Josefa a Bohuslava Fikrových in memoriam za jejich hrdinské skutky pro naši zemi. A dále zásluhy několika veteránů, zaměstnanců Ministerstva obrany a dalších občanů udělením Záslužných křížů ministra obrany ČR, a to za vynikající plnění jejich povinností nebo za udržování vojenských tradic. Závěrem zdůraznila, že je důležité na české hrdiny nikdy nezapomenout, seznamovat s jejich osudy i mladou generaci a pokračovat v tradicích, jako je právě připomínka při příležitosti Dne válečných veteránů.

Války nevyhrávají stroje, ale lidé

„Přesně před 104 lety skončil konflikt, ve kterém bojovali první veteráni – českoslovenští legionáři. Díky nim vznikla naše republika a dnes tady stojíme. Všichni na ně navazujeme. Nezapomínáme ani na zásluhy druhoválečných veteránů, kterých je v Česku stále přes 120. Je skvělé, že si s nimi pořád můžeme promluvit. Máme ale také přes 16 tisíc novodobých veteránů,” shrnul na úvod v projevu náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka. Vyzdvihl také hlavní smysl vojenské služby - zajištění bezpečí a obrany země - a ocenil přítomné vojáky. „Vážím si každého z vás i vaší práce. I v dnešní technologické době války nevyhrávají stroje, ale lidé. Proto jste tím nejcennějším, co armáda má,” dodal.

Symbol vlčího máku

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku. V novodobé historii České republiky bylo datum 11. listopadu jako Den válečných veteránů poprvé vzpomenuto v roce 2001.

  • Tento den je příležitostí veřejně si připomenout vlastence, kteří ve válečných apokalypsách, ohraničených léty 1914 – 1918 a 1939 – 1945, nezištně a bez váhání nasazovali životy za svobodu své vlasti a za obnovení státní suverenity.
  • Zároveň si v tyto dny připomínáme všechny muže a ženy, kteří slouží své vlasti daleko od domova v zahraničních mírových misích a operacích a také ty, kteří ve službě položili své životy.

Převzato z army.cz