Ministryně obrany Karla Šlechtová se zúčastnila Slavností svobody v Plzni

Uctění památky pilotů RAF a oslava výročí osvobození Plzně u památníku Díky, Ameriko!. Tak vypadal nedělní program ministryně obrany Karly Šlechtové za účasti zástupce náčelníka GŠ - inspektora AČR generálmajora Jaroslava Kociána, premiéra Andreje Babiše, zástupců veteránů a dalších významných hostů.

Osvobozením Československa spojeneckými vojsky v květnu 1945 skončily boje druhé světové války v Evropě. Většinu území dnešní České republiky obsadila sovětská armáda, převážnou část západních Čech jednotky 3. americké armády generála George Pattona. Rozkaz generála Dwighta Eisenhowera k postupu do nitra Československa zazněl 4. května, čímž začaly klíčové operace Američanů v Čechách. Plzeň se vojáků s bílou hvězdou dočkala 6. května a stala se posledním místem, kde skončila cesta spojeneckých vojsk evropským kontinentem.

Plzeň se proto každoročně v květnu vrací pomyslně do roku 1945. Konají se zde Slavnosti svobody, na které přijíždějí lidé z celého světa, aby společně s obyvateli města, vojenskými veterány a jejich rodinnými příslušníky oslavili osvobození americkou armádou. Letošních oslav se zúčastnila také ministryně obrany Karla Šlechtová, která byla přítomna slavnostnímu odhalení památníku letců RAF, který odhalilo také několik zástupců rodiny Poštových, Petrových a Peroutkových. Poté následoval průlet vojenských a historických letounů.

Pilotům RAF nechyběla statečnost

Ministryně obrany při svém projevu zmínila zejména statečnost těchto pilotů, ale také jejich těžký osud v poválečném Československu. „Je důležité si připomínat oběť pilotů RAF, jejich odhodlání, ale i statečnost. Zaslouží si naši úctu, protože to jsou i oni, kdo se zapojil nejen do bojů o Velkou Británii, ale i do bojů za nás všechny,“ uvedla ministryně při odhalení památníku RAF.

Následně se řada hostů, včetně ministryně Šlechtové, přesunula k pomníku Díky, Ameriko! Ten je po stržení předchozího v roce 2016 nově vystavěn ze dvou žulových pylonů, přičemž každý váží 22 tun. Jde o symbolickou připomínku a zejména poděkování všem osvoboditelům Plzně, kterých se i přes pokročilý věk a 73 let po válce sjelo hned několik. Nechyběl ani velvyslanec USA v ČR Stephen B. King a řada dalších hostů.


  • Pomník Díky, Ameriko! Sestává ze dvou žulových pylonů a z kruhové desky zasazené do země uprostřed mezi pylony s mírným vysunutím vpřed.
  • Na levém pylonu je znak 16. obrněné divize armády USA a nápis „THANK YOU / AMERIKA! / ON MAY 6TH 1945 / THE CITY OF PLZEŇ / WAS LIBERATED / BY THE U.S. ARMY."
  • Na pravém pylonu český lev a nápis „DÍKY, AMERIKO! / DNE 6. KVĚTNA 1945 / MĚSTO PLZEŇ / BYLO OSVOBOZENO / AMERICKOU / ARMÁDOU."
  • Kruhová deska znázorňuje v nízkém reliéfu mapu Evropy a hlavní směry postupu jednotek americké armády s jejich označením.

Převzato z army.cz