Ministryně obrany a náčelník Generálního štábu navštívili vojáky nasazené na ochranu státní hranice

Autor: tiskové oddělení MO

V sobotu 19. listopadu ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka navštívili vojáky nasazené na ochranu vnitřních hranic. Při společných hlídkách s policisty a celníky na tzv. zelené hranici pomáhají jak profesionální vojáci, tak vojáci v aktivní záloze. V jednu chvíli je na hranicích vždy 80 vojáků ve čtyřech rotacích, celkem tedy 320 lidí.

„Chtěla jsem se setkat s našimi profesionálními vojáky i vojáky v aktivní záloze při plnění úkolů. Měli jsme možnost navštívit několik stanovišť a promluvit si. Střežení hranic není jednoduchá práce, ale zvládají to skvěle a jsem ráda, že perfektně funguje i spolupráce s Policií ČR,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová.

Ministryně společně s náčelníkem Generálního štábu AČR generálmajorem Karlem Řehkou, ředitelem Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje brigádním generálem Leošem Tržilem a s doprovodem navštívili břeclavský policejní odbor a řídící stanoviště a registrační místo pro uprchlíky.

Delegace následně v rámci své cesty také zastavila na kontrolních stanovištích podél hraniční řeky Moravy, kde společně slouží příslušníci Policie ČR a Armády ČR. Následně se ministryně obrany setkala s příslušníky aktivní zálohy z Prahy a Liberce, kteří jsou taktéž do ochrany vnitřních hranic zapojeni.

„Pro nás se jedná o významnou pomoc. Armáda přistupuje a bude přistupovat k aktivní záloze jako k plnohodnotným vojákům – co se týče výcviku, materiálu a vybavení. Zaslouží si obrovský respekt, když ke svému civilnímu zaměstnání jsou ochotní přiložit ruku k dílu k obraně své země,“ sdělil náčelník Generálního štábu generál Řehka.

Denně je na dvanáctihodinovou službu v kraji nasazeno 150 policistů, podle ministryně obrany Jany Černochové se za celou dobu vystřídali vojáci ve 4000 směnách, z toho v 566 případech šlo o příslušníky aktivní zálohy.

Kontroly kvůli přílivu hlavně syrských běženců zavedla ČR na konci září. Vláda je následně prodloužila. Bez souhlasu Evropské unie může ČR kontroly zavést maximálně na dva měsíce. Cizinci přicházející zejména ze Sýrie využívají Českou republiku jako tranzitní zemi pro přesun do dalších států EU. Cesta vede přes Maďarsko a Srbsko.

Převzato z army.cz