Ministryně obrany a šéf armády uctili památku parašutistů, kteří provedli atentát na Heydricha

Autor: redakce (ob), VHÚ

Před 83 lety se sedm čs. vojáků skrývalo po atentátu na Reinharda Heydricha v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a po hrdinném boji proti více než stonásobné nacistické přesile zde nakonec padli. Památku Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše a dalších parašutistů dnes v pražské Resslově ulici uctili představitelé státu, armády, církve, spolků i zahraniční diplomaté. Věnec k pamětní desce na zdi chrámu položila také ministryně obrany a náčelník Generálního štábu AČR.

Ministryně obrany Jana Černochová připomněla význam atentátu: Signatáři mnichovské dohody po tomto aktu odvolali své podpisy. "Československo se tak stalo zemí, která následně mohla stát na vítězné straně. Vždy, když přijede významná návštěva, snažím se ji sem vzít, aby poznala na vlastní oči tuto etapu našich dějin," uvedla ministryně obrany. Doplnila, že kryptu navštívila například s bývalou slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou či německým ministrem obrany Borisem Pistoriem. "Byl tu jako první německý ministr obrany. To je velkým důkazem, že tolik let od druhé světové války jsme byli schopni v sobě některé křivdy vyřešit."

Uctění památky parašutistů začalo bohoslužbou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje, na níž navázal pietní akt s kladením věnců. U otvoru do krypty jsou dodnes při pohledu z ulice jasně patrné stopy střel, jimiž se nacisté snažili čs. vojáky zlikvidovat.

800 proti 7

Chrám svatých Cyrila a Metoděje se po atentátu na Reinharda Heydricha stal útočištěm čs. parašutistů Josefa Gabčíka, Jana Kubiše, Adolfa Opálky, Josefa Bublíka, Josefa Valčíka, Jaroslava Švarce a Jana Hrubého. Po zradě Karla Čurdy 16. června 1942 se na jejich stopu dostalo gestapo. Nad ránem 18. června 1942 pravoslavný chrám obklíčilo na osm stovek příslušníků SS a gestapa.

Trojice parašutistů, Opálka, Kubiš a Bublík, se bránila na kůru. Ačkoliv byli beznadějně obklíčeni a nedostatečně vyzbrojeni, kladli rozhodný odpor. Obléhatelé stříleli na kostel z vedlejších budov, avšak přestali s tím, aby omylem nezasáhli vlastní lidi. Nakonec byl Kubiš raněn střepinami a jeho druzi se pokusili spáchat sebevraždu, což se však podařilo pouze Opálkovi. Bublík a Kubiš padli do německých rukou ještě živí, ale smrtelně ranění a v bezvědomí byli odvezeni do lazaretu SS. Ani jeden se neprobral a záhy oba zemřeli.

Po vyřazení obránců na kůru se Němci obrátili na parašutisty v kryptě a jejich záměrem bylo chytit je živé. Pokusili se je přesvědčit ke kapitulaci, házeli do krypty slzotvorné granáty a přiměli také české hasiče, aby zaplavili kryptu vodou. Parašutisté odráželi německé útoky, nakonec si však v bezvýchodné situaci vzali život.

Náčelník Generálního štábu AČR po pietním aktu uvedl, že český národ má mnoho hrdinů, ale často na to zapomíná. "Je důležité si připomínat, že svoboda není zadarmo, občas je třeba za ni platit. A také to, že nejsme žádní Švejci, jak nám někdo namlouvá, ale že jsme národ statečných bojovníků. To, co se tu odehrálo v roce 1942, je toho důkazem," uvedl armádní generál Karel Řehka. 

Odplata nacistů dopadla i na církev

Smrtí parašutistů nacistický teror zdaleka neskončil, neboť odplata okupantů tvrdě dopadla mimo jiné i na pravoslavnou církev. Biskup Gorazd a další hodnostáři, Vladimír Petřek, Václav Čikl a Jan Sonnevend, byli popraveni 4. a 5. září 1942. Později téhož měsíce nechal nový zastupující říšský protektor Kurt Daluege pravoslavné obce na území protektorátu zrušit. Další pravoslavní věřící, kteří měli nějakou spojitost s atentátníky, byli mezi Čechy popravenými 24. října 1942 v Mauthausenu.

Atentát na Reinharda Heydricha z 27. května 1942 je považován za jednu z nejúspěšnějších akcí domácího odboje. V průběhu války se nikde a nikomu nepodařilo odstranit výše postavenou osobnost nejen zastupujícího říšského protektora, ale rovněž šéfa říšské bezpečnosti a také architekta holocaustu. Pro čs. odboj doma i v zahraničí měl atentát obrovský politický i symbolický význam. Západní mocnosti díky němu oduznaly Mnichovskou dohodu, která připravila Čechy, Moravu a Slezsko o třetinu území.

Převzato z mocr.mo.gov.cz