9. 5. 2025
Autor: redakce (ob)
Za mimořádné činy v boji proti nacistickým okupantům dnes (8. 5. 2025) ministryně obrany vyznamenala in memoriam tři desítky osobností. Slavnostní setkání se uskutečnilo v Národním památníku na Vítkově a přihlížely mu představitelé státu, armády i diplomatického sboru. Ministryně Černochová rovněž přivítala starosty ukrajinských měst, spjatých s čs. vojenskou historií.
Předána byla vyznamenání Kříž obrany státu ministra obrany ČR i. m. a vyznamenání Zlaté lípy ministra obrany ČR i. m.
Dělali, co je správné. Milovali svoji zemi
Ministryně obrany v projevu zavzpomínala na setkání s druhoválečnými veterány a pamětníky. „Když se s těmito lidmi bavíte, kde brali své odhodlání, odpověď je vždy prostá: ‚Dělali jsme to, co je správné… Neměli jsme co ztratit… Milovali jsme svou zemi.‘ (...) A když si kladu otázku, co udělat, aby se hrůzy světové války a její oběti nestaly jen kapitolou v učebnicích, docházím k závěru, že nejlepší cestou je přistupovat k věcem stejně jednoduše jako oni. Starat se o svou obranu a bezpečí, mít pevnou vůli postavit se zlu, uvědomovat si vlastní díl odpovědnosti za naši vlast a národ,“ uvedla ministryně obrany v projevu.
8. květen a další dny si podle jejích slov nesmíme jen připomínat, ale učit se z nich a vnímat jejich pravý obsah. Jména několika desítek hrdinů, které dnes ministryně vyznamenala, nesmí být nikdy zapomenuta. „Mnozí z nich položili životy již během války. Ale ani ty, kteří přežili, nečekal po válce lehký osud a řada z nich se namísto uznání a obdivu dočkala pomsty komunistů, věznění, ztráty zaměstnání a šikany. Proto je naší povinností, abychom křivdy, které byly na jejich osudech napáchány, alespoň po letech symbolicky napravili.“
Křížem obrany státu byl oceněn například armádní generál Sergej N. Vojcechovský (1883-1951). Československý legionář a generál ruského původu se v roce 1917 stal náčelníkem štábu Československé střelecké divize. Hodnost armádní generál mu byla udělena v roce 1929, už jako československému občanovi.
Po obsazení Československa německou armádou byl pensionován a zapojil se do činnosti odbojové skupiny Obrana národa. Po dobu války byl pod stálým dozorem gestapa. V květnu 1945 byl zatčen v Praze komandem NKVD a přestože byl čs. občanem, byl zavlečen do SSSR, kde v roce 1951 zemřel v nemocnici v gulagu Ozerlag. Československá vláda proti jeho únosu, stejně jako u řady jiných ruských, ukrajinských a jiných protikomunistických emigrantů, nijak neprotestovala.
Stejné vyznamenání od dnešního dne náleží také Janu Vančurovi (1895-1959), čs. právníkovi, legionáři, příslušníku domácího i zahraničního odboje, generálu justiční služby. Po obsazení státu nacisty se i on zapojil do odbojové organizace Obrana národa. V roce 1940 odešel do zahraničí, stal se vojákem naší zahraniční armády na Blízkém východě. Po válce byl plukovníkem justice. Dekretem prezidenta republiky z února 1947 byl povýšen na generála justiční služby, po komunistickém převratu byl propuštěn a perzekvován. Byl nositelem mnoha československých a britských vyznamenání.
Oceněn byl rovněž brigádní generál i. m. Bohuslav Závada (1890-1942). V roce 1915 padl na frontě do ruského zajetí, v červnu 1916 byl přijat do Čs. legií, kde se stal náborovým pracovníkem v zajateckých táborech. V roce 1917 byl zvolen do Národní rady jako člen Vojenského odboru. Absolvoval Sibiřskou anabázi, do Československa se vrátil v roce 1920.
Po okupaci v březnu 1939 a rozpuštění čs. armády působil Závada jako pedagog na průmyslové škole, vstoupil do protinacistického odboje v Obraně národa. V únoru 1940 byl zatčen gestapem a vězněn na několika místech včetně berlínské věznice Alt-Moabit. Dne 7. ledna 1942 byl lidovým soudem odsouzen k trestu smrti a 26. srpna téhož roku popraven gilotinou v další berlínské věznici Plötzensee.
Mezi vyznamenanými byli také letci, například plukovník i.m. Jindřich Beran a plukovník i.m. František Bulis. Jindřich Beran (1906-1940) byl československý stíhací pilot bojující za druhé světové války v Armée de l'Air, první československý pilot, který v rámci války padl v leteckém souboji. František Bulis (1916-1942) byl příslušníkem 311. československé bombardovací perutě.
Ocenění Křížem obrany státu ministra obrany České republiky in memoriam:
- arm. gen. Sergej Nikolajevič VOJCECHOVSKÝ
- plk. i. m. Jindřich BERAN
- kpt. Ivan BISTRANIN
- plk. i. m. František BULIS
- plk. František BURDA
- plk. gšt. Václav HAVELSKÝ
- plk. i. m. Jaroslav HLOUŽEK
- plk. i. m. Vladimír HORSKÝ
- brig. gen. Jaroslav HRABOVSKÝ
- plk. Leo HŘEBAČKA
- pan Adolf CHLUP
- genmjr. i. m. Josef KHOLL
- pplk. i. m. Ladislav KOMORÁD
- paní Marie KUDEŘÍKOVÁ
- plk. František KYNYCH
- plk. i. m. Arnošt MRTVÝ
- plk. i. m. Jaromír NECHANSKÝ
- brig. gen. i. m. Josef PTÁK
- genmjr. i. m. Karel SEDLÁČEK
- plk. Václav SLÁMA
- por. Bohuslav SLEZA
- plk. Vojtěch SMOLÍK
- plk. i. m. Arnošt STEINER
- plk. Josef ŠČERBA
- plk i. m. Miloslav ŠTĚPÁNEK
- generál justiční služby Jan VANČURA
- genmjr. Vlastimil VESELÝ
- brig. gen. i. m. Bohuslav ZÁVADA
Ocenění vyznamenáním Zlaté lípy ministra obrany České republiky in memoriam:
- pan Josef BLAŽEK
- pan Karel JAROŠ
- pan Alois ZÍMA
- pan Oldřich OHERA
- pan Stanislav SEDLÁČEK
Převzato z mocr.mo.gov.cz