10. 2. 2025
Autor: redakce (ob)
Ministerstvo obrany rozšířilo okruh organizací, s nimiž spolupracuje při oslovování veřejnosti s tématy obrana a bezpečnost. Memorandum o vzájemné spolupráci minulý týden podepsal vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie MO Jan Jireš s Nadačním fondem dobrodružné výchovy v přírodě. Ten vznikl v roce 2021 a propaguje všestranný rozvoj člověka s důrazem na odvahu, odolnost a odpovědnost.
Resort obrany si od navázání užších vztahů s vybranými spolky, nevládními organizacemi a sportovními svazy slibuje v prvé řadě možnost oslovit širší část veřejnosti, současně také přispět k postupnému zvyšování tělesné zdatnosti a branně-sportovních dovedností občanů. Memorandum rovněž otevírá dveře k podpoře obyvatel v aktivní a pozitivní občanství a přípravě na krizové situace.
„Nadační fond dobrodružné výchovy v přírodě je již sedmou organizací, s níž toto – na míru šité – memorandum uzavíráme. V oblasti podpory brannosti existuje velmi široké spektrum aktivit, každá organizace je svým zaměřením pochopitelně jiná. Nadační fond se zaměřuje na fyzické, ale i psychické aspekty výchovy dětí a obyvatelstva k větší odolnosti, což je také jedním z cílů oblasti naší přípravy občanů k obraně státu,“ vysvětlil vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie MO Jan Jireš. Každá jednotlivá organizace, s níž má resort obrany dohodu podepsanou, se věnuje jiné aktivitě a společně pak vytvářejí funkční celek. „Některé se zaměřují na historickou znalost, občanské vědomí nebo orientaci ve společensko-historických otázkách, což je pro nás rovněž důležité zejména proto, aby lidé věděli, proč stát existuje a proč má armádu. Nadační fond dobrodružné výchovy v přírodě různými nástroji posiluje odolnost společnosti, učí děti pobytu a pohybu v přírodě, i zvykat si na stres, když před nimi stojí nějaká výzva,“ doplnil.
Posláním Nadačního fondu dobrodružné výchovy v přírodě je podpora výchovy a rozvoje mladých lidí. V centru pozornosti je přitom odvaha, odolnost a odpovědnost, tedy hodnoty, které organizace rozvíjí a posiluje právě prostřednictvím dobrodružných aktivit v přírodě. Nadační fond poskytuje dobrodružné granty, jimiž podporuje především expediční projekty pro děti a mládež. O granty tak mohou žádat sportovní, skautské oddíly, spolky, školy i jednotlivci.
Podle Aleše Pokorného, předsedy Správní rady Nadačního fondu dobrodružné výchovy v přírodě, se o Češích traduje, že jsou národem skautů, Rychlých šípů a houbařů. „Ono to ale přestává být pomalu pravda. Proměňuje se to generačně. Víme, že dnešní děti už kontakt s dobrodružstvím nemají a je potřeba to znovu objevovat,“ vysvětluje. V Nadačním fondu není podle jeho slov výrazně zastoupený prvek brannosti, nahrazuje ji ovšem důraz na odolnost. „Být připraven znamená být schopen snést nějakou míru diskomfortu, umět vydržet nepřízeň ať už počasí nebo jiných okolností. To, co vidíme kolem sebe, epidemii duševních poruch, zřejmě potvrzuje slabší úroveň odolnosti mladší generace. A na tom chceme pracovat,“ podotýká. Cestou jsou podle něj právě cesty do přírody, do neznáma: „Element dobrodružství je přesně tím prvkem nejistoty. Není to hra na dobrodružství, ale práce s reálnou nejistotou. Expedicím, které toto přinášejí, poskytujeme finanční i metodickou podporu, ale zaměřujeme se i na osvětu široké veřejnosti." Česká mládež podle něj není ztracena a na její rezilienci lze pracovat. „Není to beznadějné. Podobných iniciativ, jako je ta naše, se v poslední době objevuje čím dál víc a všechny si tuto naléhavou situaci uvědomují.“
Převzato z mocr.mo.gov.cz
Redakce IKP