12. 11. 2020
Autor: podplukovnice Vlastimila Cyprisová
Ve středu 11. listopadu se při příležitosti Dne válečných veteránů uskutečnil v prostoru Generálního štábu slavností akt rozšíření galerie hrdinů a umístění vzpomínkové lavičky válečných veteránů. Akce se zúčastnil náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata, první zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučík Jaromír Zůna, zástupce náčelníka Generálního štábu-inspektor AČR generálmajor Milan Schulc, ředitel Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek a další hosté.
Díky iniciativě vrchního praporčíka AČR štábního praporčíka Petera Smika a podpoře Vojenského historického ústavu Praha nyní zdobí chodbu velení armády v budově Generálního štábu dalších 13 hrdinů.
„Rozhodli jsme se doplnit stávající galerii hrdinů o další jména. Vybrali jsme 13 hrdinů, jejichž práce si velmi vážíme a zaslouží si být na tomto čestném místě s dalšími významnými osobnostmi naší armády. Zavedli jsme staronovou tradici, ve které budeme pokračovat a galerii postupně rozšiřovat,“ popsal Smik.
„Den válečných veteránů je nejen pro vojáky, ale také pro všechny občany naší země významným svátkem, který si připomínáme. Naši vojáci, novodobí hrdinové stejně tak jako jejich předchůdci, ikony 2. světové války, se zasloužili o svobodu naší země a právem jim náleží čest a uznání,“ zhodnotil generál Opata.
Hrdinové:
- rotný Nikolaj Martynov (podpraporčík i. m.), starší specialista průzkumného odřadu 5. kontingentu AČR (PRT Fajzabád), 43. výsadkový prapor
- rotmistr Jaroslav Lieskovan (štábní praporčík i. m.), velitel družstva 2. strážní roty BAF (Afghánistán), 43. výsadkový prapor
- štábní rotmistr Miloš Prášil (nadpraporčík), starší specialista průzkumného odřadu 5. kontingentu AČR (PRT Fajzabád), 43. výsadkový prapor
- desátník Jaroslav Mevald (praporčík i. m.), střelec operátor, 41. mechanizovaný prapor Žatec
- praporčík Vladimír Šupa, starší řidič, 41. mechanizovaný prapor
- desátník Lukáš Hirka (praporčík), starší střelec 1. družstva 10. PRT Lógar, 72. mechanizovaný prapor Přáslavice
- nadporučík Ing. Tomáš Krampla (podplukovník), velitel skupiny speciálního určení úkolového uskupení speciálních sil, zástupce velitele 601. skupiny speciálních sil
- praporčice Bc. Jitka Dušková, starší zdravotník anesteziologicko-resuscitačního oddělení 7. polní nemocnice
- kapitán Ing. Marek Bohuněk (major), kapitán vrtulníku, zástupce velitele 243. vrtulníkové letky, 24. základna dopravního letectva
- nadporučík Bc. Tomáš Starý (kapitán), náčelník výsadkové a záchranné skupiny, 43. výsadkový prapor
- četař Tomáš Neškodný (rotný), velitel 2. zásobovacího družstva 53. pluku průzkumu a elektronického boje
- rotmistr Lukáš Malý (nadrotmistr), zástupce velitele čety 11. strážní roty BAF (Afghánistán), 71. mechanizovaný prapor
- desátník Jiří Kybal (rotný), starší operátor 2. strážní roty BAF (Afghánistán), 41. mechanizovaný prapor Žatec
Vzpomínkovou lavičku má už i Generální štáb
Součástí programu bylo také umístění vzpomínkové lavičky válečných veteránů, kterou armádě věnovalo Military muzeum generála Sergeje Jana Ingra ve Vlkoši. Jeho spoluvlastník Petr Něnička přijel, aby dar spolu s dekou cti osobně předal. Lavička pro Generální štáb má symbolické pořadové číslo 75, byla vyrobena k letošnímu 75. výročí ukončení 2. světové války a je poděkováním Armádě ČR a všem jejím vojákům.
„Vzhledem k tomu, že letos jsou všechny pietní akce poznamenány koronavirovou epidemií a ani toto výročí jsme nemohli společně a veřejně oslavit, napadlo mě věnováním vzpomínkové lavičky připomenout si toto významné výročí ve spojení se vzpomínkou na válečné veterány,“ popsal Něnička.
Lavička nese němé poselství a poděkování padlým vojákům za jejich hrdinství. Každý může na ni odpočívat a zároveň zavzpomínat. Jinde je to symbol a součást pietního místa.
- Podnětem k výrobě vzpomínkové lavičky byla tragická událost 8. července 2014 a příběh válečného veterána Jiřího REGI Schamse. V horní části lavičky je umístěn jeho citát: „Kdybys byl třeba jediný, kdo může či umí udělat, co je třeba, musíš to udělat.“
- Dále je na ní vyobrazeno pět vlčích máků jako vzpomínka na padlé vojáky v Afghánistánu, kteří zahynuli po sebevražedném útoku.
- Nápis 11. listopad pak symbolizuje Den válečných veteránů.
- Každá lavička má svoje evidenční číslo a dekret majitele. Celkem 86 laviček je již rozmístěno po České republice, na Slovensku, ve Velké Británii nebo Afghánistánu.
- Jména lidí, kteří přispěli na sbírku lavičky v rámci veřejné aukce, jsou na štítcích na zadní straně lavičky. Lavička s evidenčním číslem -000- "POČÁTEK" je na základně Bagrám v Afghánistánu.
Převzato z army.cz