28. 10. 2013
Za přítomnosti prezidenta republiky, ministra obrany, náčelníka Generálního štábu AČR a dalších vysokých státních a armádních představitelů se dnes na Hradčanském náměstí uskutečnila slavnostní přísaha vojáků Armády ČR.
Věrnost České republice přísahalo téměř 350 nových vojáků – 253 studentů prvního ročníku Univerzity obrany, 5 studentů vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a 89 dalších nových příslušníků AČR, kteří právě nyní absolvují základní výcvik ve Vojenské akademii ve Vyškově. Mezi nimi byl i bronzový medailista ze srpnového mistrovství světa v atletice - kladivář Lukáš Melich. Třiatřicetiletý rodák z Jilemnice je členem armádního sportovního centra Dukla. Letos zažil životní sezónu, když po 19 letech závodění získal světový bronz. Na mistrovství Evropy v příštím roce tak již pojede jako voják.
Samotné datum dnešní přísahy je symbolické. Je to den devadesátého pátého výročí vzniku republiky. Předválečné Československo se zapsalo do dějin střední Evropy jako demokratický stát s jasnou vizí a imponujícím programem. Mezi budováním státu a jeho branné moci totiž existuje přímá souvislost. Československé ozbrojené síly měly své kořeny v legionářském vojsku. Tento základ dal naší armádě její pevné vojenské sebevědomí a založil tradici, která znovu ožila po roce 1989. Patří k ní jak Masarykovy a Štefánikovy legie, tak českoslovenští letci v RAF, naši vojáci na frontách druhé světové války a mírové mise posledních dvou desetiletí.
Miloš Zeman, který absolvoval ceremoniál jako prezident poprvé, ocenil službu vojáků při povodních a dalších živelních katastrofách, zároveň ale připomněl vojenské mise v cizině. „Chtěl bych poděkovat Armádě České republiky, že na sebe vzala dobrovolnou povinnost stvrzenou přísahou, bránit a chránit naši zemi. Je to její úkol, který beze zbytku plní,“ řekl úvodem prezident republiky Miloš Zeman. „Ostatně naši občané, kteří byli zasaženi povodněmi, pocítili jejich pomoc na vlastní kůži. Je to ale jedna část jejich služby. Ta jejich druhá pomoc se odehrává v zahraničních misích, kdy spolu s našimi spojenci bojují proti terorismu. A právě u té druhé vznikají u našich občanů pochybnosti, zda tato služba je potřebná. Slova vyřčená před téměř sedmdesáti lety – Proč máme bojovat za zemi, kterou neznáme? – patřila britskému premiérovi Nevillu Chamberlainovi, a ta zem, o které hovořil, bylo Československo. Bojujeme-li proti nepříteli daleko od našich hranic, pak tím chráníme i naši zemi. Proto bych chtěl vyjádřit i hlubokou úctu všem našim vojákům, kteří spolu se spojenci v současné době v Afghánistánu nasazují své životy, a chrání tím vlastně i naše občany. Chci také oznámit, že v nejbližší době jako první prezident naše vojáky v Afghánistánu navštívím, protože jsem si vědom, že nejen slovy máme vyjadřovat své sympatie a podporu. Je třeba i činů."
"Akceschopná a připravená armáda je nezbytná pro fungování každého státu. Přítomnost a rychlá proměna možných bezpečnostních rizik nedovoluje, abychom mohli zapomenout na skutečný význam slov vlast, armáda, obrana," uvedl ministr obrany Vlastimil Picek a dodal: "Opouštíme překonané představy o vševojskové armádě a teritoriální obraně. Budoucnost mají specializované aktivity, které prokazují vysokou míru efektivnosti a jejichž prostřednictvím Armáda České republiky obhajuje doma i za hranicemi svůj kredit důvěryhodného a spolehlivého partnera."
Novým vojákům Vlastimil Picek připomněl, že vojenská přísaha k vojsku a k životu vojáka nerozlučně patří. Je totiž počátkem každé vojenské kariéry. A především - je to nejen legislativní akt, ale také morální osobní závazek. Od nováčků ministr očekává, že se stanou úspěšnými vojenskými profesionály a tradiční hodnoty, kterými jsou čest, odpovědnost a odvaha, se stanou součástí jejich každodenní služby.
Převzato z army.cz