Na obraně záleží, řekl ministr obrany Martin Stropnický na konferenci k 15. výročí vstupu ČR do NATO

V Praze se včera uskutečnila konference s názvem „15 let Česka v NATO – naše bezpečnost není samozřejmost“. Celodenní akci na Pražském hradě zahájil vrchní velitel ozbrojených sil prezident Miloš Zeman. V programu vystoupili také bývalý šéf NATO George Robertson, za resort obrany pak ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Petr Pavel.

„Vzájemně garantovaná bezpečnost znamená, že pomyslný obranný deštník drží pevně za rukojeť všichni členové sdružení v Alianci,“ řekl mimo jiné ve svém úvodním projevu prezident republiky Miloš Zeman. „Musíme si uvědomit, že ohrožení bezpečnosti jakéhokoli státu je totiž potencionálním ohrožením každého z nás. A proto i naše členství ve strukturách NATO je důležité nejen pro bezpečnost naší země, ale i pro každého občana.“

Ve druhém diskusním panelu s názvem „Česká republika v NATO: přínosy členství a výzvy pro nadcházející období“, jehož moderátorem byl státní tajemník MO ČR Daniel Koštoval, vystoupil velmi otevřeně náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Petr Pavel, jehož slova účastníci konference podpořili v závěru velkým potleskem.

„S veškerou zodpovědností musím říci, že naše armáda je dnes pod hranicí udržitelnosti. Pokud s tím velice rychle něco neuděláme, některé její schopnosti budou degradovat do té míry, že prostě zaniknou,“ upozornil ve svém vystoupení generál Petr Pavel. Zároveň dodal, že se škrty obranných výdajů se vyrovnává i velká část aliančních partnerů. „Tak jako jsme dlouho nevěnovali pozornost signálům, které se týkají dnešní situace na východ od našich hranic, tak jsme stejně nevěnovali pozornost signálům, které vysílali Američané k nám,“ dodal Pavel. „USA již nechtějí být tím nejvýznamnějším tahounem společné alianční obrany, proto evropské státy budou muset výdaje na armádu zvyšovat.“

Velkým tématem dnešní konference o NATO se stala kritika ze strany USA, že evropští spojenci, včetně Česka, vynakládají na svou obranu málo finančních prostředků. „Dnes neplníme téměř žádný ze závazků, které jsme dali na summitu NATO v Praze,“ kritizoval situaci generál Jiří Šedivý, jenž byl v době vstupu České republiky do NATO v roce 1999 náčelníkem Generálního štábu AČR. „Neustálé snižování výdajů bude muset naše republika brzy oznámit spojencům, že ze svých vlajkových projektů, jakými měly být například pasivní sledovací systémy, bude nutné slevit.“

Ministr obrany Martin Stropnický v úvodu svého vystoupení mimo jiné oznámil, že právě v den, kdy si připomínáme patnáctileté výročí našeho vstupu do Aliance, schválila vláda jednomyslně na svém zasedání dodatek ke smlouvě, která prodlužuje pronájem švédských nadzvukových stíhaček JAS-39 Gripen do roku 2027 s dvouletou opcí. Velké téma, které se na konferenci skloňovalo téměř ve všech pádech, bylo financování obranných složek. “Česko se zavázalo dávat na obranu dvě procenta svého HDP, nyní se ale rozpočet na obranu pohybuje kolem 1,1 % HDP,“ konstatoval Martin Stropnický. „Pouhé zastavení propadu obranných výdajů nestačí. Bude nutné ho postupně zvyšovat směrem k 1,5 % HDP. To ale znamená učinit přípravné kroky. Jedná se zejména o zefektivnění obranného plánování a akvizičního systému, o dosažení vnitřních úspor v maximálním možném rozsahu a o co největší využití potencionálu mezinárodní spolupráce v rámci NATO, EU regionálních uskupení a bilaterálních vztahů,“ dodal ministr obrany.

„Severoatlantickou alianci potřebujeme možná více než kdy předtím, protože bezpečnostní situace ve světě je nepředvídatelná a nestabilní,“ řekl ve svém vystoupení bývalý generální tajemník NATO George Robertson. „Varuji před krácením výdajů na společnou obranu, v budoucnu se to nemusí vyplatit. Každodenní pohled na televizní obrazovky dokazuje, jak vratká bezpečnost ve světě je.“

Cílem konference, jejímž organizátorem bylo sdružení Jagello 2000 ve spolupráci s Českou euroatlantickou radou, bylo odborně zhodnotit dosavadní přínosy členství v Severoatlantické alianci pro Českou republiku, celkový vývoj NATO v uplynulých letech, budoucnost NATO po ukončení mise v Afghánistánu a roli České republiky v nadcházejícím období. Se závěry předních českých expertů a představitelů české bezpečnostní komunity byli seznámeni předsedové parlamentních politických stran, kteří poté, kromě předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, společně podepsali historicky první dokument svého druhu „Deklaraci k zajištění obrany České republiky“.