16. 10. 2014
Vojenský historický ústav Praha připravil společně s Úřadem vlády České republiky venkovní výstavu připomínající letošní sté výročí vypuknutí 1. světové války. Expozice, která nese název Češi pod prapory 1. světové války, je umístěna na pražské Kampě. Mapuje dění z let 1914-1918, účast českých vojáků na všech frontách konfliktu a centrální místo na jednotlivých panelech zaujímají velké reprodukce dobových praporů.
Výstava Češi pod prapory 1. světové války byla slavnostně zahájena v úterý 14. října a návštěvníci ji naleznou na velmi atraktivní adrese: před Lichtenštejnským palácem na pražské Kampě. Denně tímto malebným místem poblíž tzv. Werichovy vily projdou tisíce návštěvníků, včetně turistů z mnoha cizích zemí. Ti všichni mají nyní možnost seznámit se v kostce s osudy českých vojáků v první světové válce, s jejich bojovým nasazením na rakouské straně i na straně legií, a také se vznikem samostatného Československa.
Na slavnostním zahájení výstavy promluvili zástupci obou institucí, které výstavu připravily: nejprve se slova ujal vedoucí Úřadu vlády České republiky Pavel Dvořák, posléze hovořil ředitel Vojenského historického ústavu Praha, plukovník Aleš Knížek, a také plukovník Michal Burian, ředitel Odboru muzeí VHÚ, jehož pracovníci expozici obsahově připravili.
Celkem patnáct velkoformátových desek umístěných na osmi panelech představuje v chronologickém sledu hlavní události let 1914-1918, od předválečné politické situace, přes sarajevský atentát až po konec války a vyhlášení samostatné Československé republiky. Návštěvník se tak seznámí s událostmi, které vedly k vypuknutí celého konfliktu, s osudy legionářských i rakousko-uherských jednotek, v jejichž řadách bojovali čeští vojáci, i s osudy některých konkrétních vojáků. Závěr výstavy je věnován nejen vzniku Československé republiky, ale také bojům o její hranice i návratu československých legií do vlasti.
Stěžejním obsahovým i výtvarným prvkem expozice jsou prapory vojenských jednotek, které se dochovaly ve sbírce Vojenského historického ústavu Praha. Tyto prapory jsou vyobrazeny na jednotlivých panelech, vztahující se k danému tématu a náleží jim z grafického hlediska ústřední místo. Prapory více než cokoliv jiného symbolizují jednotlivé přelomové historické okamžiky prvního celosvětového konfliktu, včetně osudů vojenských jednotek a vojáků, kteří byli jejich příslušníky.
Výstava Češi pod prapory 1. světové války na pražské Kampě je přístupná až do konce října 2014. Texty na panelech jsou v češtině a také v angličtině, což jistě ocení zahraniční návštěvníci.
Převzato z army.cz