Na ruzyňském letišti se vzpomínalo na čs. piloty, kteří se před 75 lety vrátili do vlasti

Autor: Vladimír Marek

„Kamarádi letci, vítáme vás domů! Děkujeme vám!“ Těmito slovy před sedmdesáti pěti lety vítal 15. srpna 1945 desetitisícový dav na pražském Ruzyňském letišti naše piloty vracející se z Anglie. A právě tato slova byla i po mnoha letech ústředním motivem pietního shromáždění, který se uskutečnil v úterý 18. srpna u Památníku čs. perutí před Terminálem 4 Letiště Václava Havla.

Vedle celé řady významných hostů se za resort obrany piety zúčastnil zástupce velitele Vzdušných sil AČR brigádní generál Petr Lanči a poradkyně náčelníka Generálního štábu AČR brigádní generálka Lenka Šmerdová. Zatímco generál Lanči položil k památníku společný věnec MO a GŠ AČR, generálka Šmerdová urovnala symbolicky stuhy na věci.

Generál Lanči ve svém vystoupení připomenul, že před sedmdesáti pěti lety na zdejší letištní plochu dosedlo 54 stíhacích letounů Spitfire s výsostnými znaky Československa. Tento moment si tehdy nenechaly ujít desetitisíce lidí, kteří hrdiny přišli pozdravit. „Chtěli na vlastní oči vidět naše letecká esa a další stíhací piloty. Bohužel ty zde čekal zcela jiný svět, než který znali. Po komunistickém převratu se z rytířů nebes stali vyvrhelové společnosti. Kdo nestačil včas opět emigrovat, skončil ve vězení či byl jiným způsobem ponížen,“ připomenul generál. Zasloužených poct se pak tito letečtí hrdinové dočkali teprve po Sametové revoluci. „Na odvážných skutcích a morálním kreditu československých letců jsme vybudovali dnešní moderní letectvo,“ zdůraznil Petr Lanči.

Během pietního aktu vystoupil sbor Consortium Camerale Slanense ze Slaného s písněmi Svítá od Jaroslava Ježka a Auld Lang Syne od Roberta Burnse a skotští dudáci s válečnými melodiemi.

Památník 70. výročí návratu československých perutí RAF

Památník připomínající návrat československých letců RAF z Anglie po druhé světové válce byl odhalen dne 24. srpna 2015. Symbolizuje vítězný oblouk či otevřené dveře „zpět do vlasti“. Památník se nachází v parčíku u vstupní haly Terminálu 4 na Letišti Václava Havla v Praze. Autorem je Ing. arch. Martin Zajíček ze Slaného. O zbudování Památníku se zasloužilo sdružení Společnost patriotů Slaného.

V odpoledních hodinách 13. srpna 1945 přistálo na letišti v Praze Ruzyni 54 Spitfirů, do osvobozené vlasti se vrátili čeští a slovenští letci ze čtyř československých perutí RAF:

  • 310. československá stíhací peruť RAF,
  • 311. československá bombardovací peruť RAF,
  • 312. československá stíhací peruť RAF,
  • 313. československá stíhací peruť RAF.

Dva dny poté, 15. srpna 1945, proběhl na letišti Ruzyně slavnostní nástup zahraničních letců.

Převzato z army.cz