30. 1. 2015
Ve čtvrtek 29. ledna odpoledne je v jesenických horách po všem. Čtyři dny tvrdého soupeření s nástrahami přírody, náročnými úkoly a se sebou samými mají účastníci armádního závodu Winter Survival 2015 za sebou. Po finálové etapě přední pozice na mistrovství obsazují české týmy.
Mezinárodní mistrovství AČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2015, které v rámci české armády připravila Univerzita obrany v Brně, prověřovalo u vojáků úroveň dovedností z oblasti speciální tělesné přípravy, vojenského výcviku a také schopnost rychlého a správného rozhodování při plnění úkolů. Většina závodníků si během třídenní vytrvalostní etapy sáhla až na samé dno svých fyzických možností a psychické výdrže. Extrémní zátěž vyřadila ze závodu jen dvě družstva a do cíle dojelo patnáct armádních týmů.
V poslední soutěžní disciplíně šlo především o rychlost a bezpečné provedení transportu raněného. Vojenské týmy musely nejprve urazit několik kilometrů k vrcholu Pradědu, poté jeden z trojice simuloval zraněného a kolegové ho na saních, respektive transportních nosítkách svezli k Sporthotelu Kurzovní. Trasa svozu vedla po turistické cestě z nejvyššího jesenického vrcholu, přes sedlo pod Pradědem a dále dolů k horskému hotelu Kurzovní.
Vítězem 21. ročníku Mezinárodního mistrovství AČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2015 se stalo družstvo 7. mechanizované brigády Hranice ve složení nadporučík Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice), desátník Ivo Vrba a svobodník Milan Wurst (73. tankový prapor Přáslavice). „V tomto složení jsme jeli závod i vloni. Motivaci jsme měli velikou. Máme obrovskou radost, že se nám podařilo zvítězit. Obhajoba prvenství je vždy těžká,“ zhodnotil výsledek hlídky desátník Ivo Vrba.
„Ještě dnes ráno jsme měli jen sedmnáctibodový náskok před druhým Týništěm. I když se v čerstvém sněhu jelo velmi obtížně, nezbývalo nám nic jiného než v poslední disciplíně vyhrát. Bylo to velmi těžké, ale povedlo se to,“ přiblížil lítý boj o první místo nadporučík Viktor Novotný.
Stříbrné medaile vybojovali nadporučík Michal Pech, rotmistr Miroslav Šroler a četař Jiří Juhas z Centra zabezpečení munice Týniště nad Orlicí. Bronz zaslouženě získali poručík Ondřej Hrabánek, rotný Jakub Havel a četař Zdeněk Šroler ze 14. pluku logistické podpory Pardubice.
A jak se v soutěži umístila zahraniční družstva? Němečtí horští myslivci skončili na 9. místě, studenti vojenské akademie ze Slovenska na 13. příčce a z polské Vroclavi na 15. pozici.
Nejúspěšnějším týmům poháry a ceny předali náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Petr Pavel, rektor-velitel Univerzity obrany brigádní generál Bohuslav Přikryl a další představitelé české armády. Slavnostní ceremoniál proběhl na vojenské zotavovně Ovčárna pod Pradědem, která se každoročně stává logistickou základnou celé soutěže.
„Museli jste se vypořádat s mimořádně náročnými disciplínami a v drsných horských podmínkách prokázat nejen fyzickou zdatnost a psychickou odolnost, ale i dovednosti ze speciální přípravy. Takový závod do armády patří a je dobré, že pořadatelé přicházejí stále s novými a důmyslnějšími disciplínami,“ řekl na slavnostním vyhlášení výsledků armádní generál Petr Pavel. Náčelník generálního štábu ocenil také skutečnost, že soutěž dokončilo patnáct týmů.
Převzato z army.cz