3. 5. 2016
V sobotu 30. dubna 2016 se v Českém Krumlově na druhém nádvoří státního hradu a zámku přesně v 11.00 hodin uskutečnil slavnostní nástup tradičního setkání účastníků zahraničních vojenských operací, válečných veteránů a bývalých příslušníků Výcvikové základny mírových sil v Českém Krumlově.
V dubnu roku 1992 právě z tohoto malebného jihočeského města poprvé vyjeli českoslovenští vojáci do své první zahraniční mírové mise pod vlajkou OSN.
V upomínku této události se na nádvoří u kanónů Schwarzenberské gardy sešli už po třinácté nejen ti, kteří se do Krumlova vracejí už pravidelně, ale také jejich rodinní příslušníci, a ti, kteří do perly jižních Čech našli cestu zase po mnoha letech.
Více než padesát účastníků nastoupilo pod svým bojovým praporem, který byl propůjčen prezidentem republiky Výcvikové základně mírových sil OSN v době existence zdejšího vojenského útvaru.
Účastníky letošního setkání přivítal předseda jihočeské organizace Sdružení válečných veteránů podplukovník v.v. Vojtěch Plesník a nastoupené vojáky pozdravili také zástupci Československé obce legionářské podplukovník v zál. Milan Čajdík a kapitán v zál. Milan Mojžíš.
Přispěli k zachování míru
„Naše setkání je známkou toho, že výcvik ve zdejším městě nám dal velmi dobré základy pro naši práci ve prospěch míru v zahraničí. Těší mne, že se sem vracejí hlavně lidé, které pojí nevšední přátelství prověřené nelehkými chvílemi z dob působení v misích. Zdálo by se, že se do Krumlova sjíždějí jen jedni a ti samí kamarádi. Naštěstí tomu tak není. Objevují se tady i ti, co jen slyšeli, že naše setkání jsou nejvhodnější příležitostí, jak potkat vojáky, s nimiž prožili dobré i to horší daleko od domova, a ty, kteří jsou dodnes přesvědčení, že přispěli k zachování míru v mnoha místech neklidného světa,“ uvedl podplukovník Plesník.
Letošní setkání zapadlo do termínu konání akce Kouzelný Krumlov. Ta byla po dobu tohoto víkendu věnována oslavám příchodu jara. Svůj stánek ve zdejší Pivovarské zahradě měla i současná česká armáda a odbor komunikace Ministerstva obrany ČR zde prostřednictvím své pracovnice Evy Zítkové zaujal desítky dětí i jejich rodičů soutěžemi, na jejichž konci byla vždy odměna v podobě drobného propagačního předmětu.
• V Českém Krumlově vznikla v roce 1990 výcviková základna českých modrých baretů. Až do roku 2003, kdy byla základna zrušena, se zde připravovalo více než 3 500 modrých baretů (účastníků misí OSN) a dalších více než 6 000 příslušníků Armády České republiky pro mírové operace NATO (SFOR, KFOR a další). Po splnění úkolů mise se vojáci vždy vraceli do Českého Krumlova.
• Většina vojáků, která mnohdy s nasazením vlastního života pracovala ve prospěch míru v krizových oblastech, se do jižních Čech ráda vrací i dlouho po skončení aktivní služby. Jsou to místa, kde poznali opravdové kamarády, kde mnozí z nich zahájili i ukončili závažné poslání příslušníků mírových sil OSN.
• Skutečnost, že mohli po návratu z mise vyměnit pověstnou modrou přilbu za baret, inspirovala k tomu, že v roce, kdy Výcviková základna mírových sil OSN v Českém Krumlově končila (2003), vznikla nová tradice setkávání.
Převzato z army.cz