Náměstek František Šulc k 17. listopadu: Máme armádu, která je připravena svobodu bránit

Autor: redakce (ob)

Česká republika dnes slaví Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva. Svátek si připomíná také resort obrany a armáda. Na dvou klíčových místech 17. listopadu 1939 – u Hlávkovy koleje a v ruzyňských kasárnách – položili věnce a uctili památku obětí nacistické perzekuce 1. náměstek ministryně obrany František Šulc a zástupce náčelníka Generálního štábu – náčelník štábu generálporučík Miroslav Hlaváč.

Do ruzyňských kasáren sváželi nacisté pražské studenty, které pochytali a pozatýkali při razii v noci z 16. na 17. listopad 1939. Devět studentů bylo bez soudu zastřeleno, ostatní byli eskortováni do koncentračních táborů. Celkem jich bylo na 1200. Po úderu na mladou inteligenci byl na řadě důstojnický sbor předválečné armády. Během 1. stanného práva po příchodu Reinharda Heydricha bylo v prostoru jízdárny popraveno zastřelením či oběšením 247 osob. Byli mezi nimi i vedoucí představitelé nejvýznamnější odbojové organizace Obrana národa.

„K prvním popraveným patřili první generálové čs. armády – Josef Bílý a Hugo Vojta. Po nich následovali generálové František Horáček, Mikuláš Doležal, Oleg Svátek či Václav Šára. Mezi popravenými vysokými důstojníky byl rovněž podplukovník Ladislav Preininger či jeden z proslulé trojice Tří králů českého odboje plukovník Josef Balabán,“ upřesnil generálporučík Miroslav Hlaváč.

Jízdárna ruzyňských kasáren patří k nejautentičtějším místům naší novodobé historie. Podařilo se zde uchovat v původní podobě stěny, v nichž jsou dodnes patrné stopy po kulkách německých popravčích čet. Pietní místo, o něž se stará Vojenský historický ústav Praha, doplňují jména všech popravených.

Na listopadové události let 1939 i 1989 se vzpomínalo rovněž u Hlávkovy koleje v centru hlavního města. Ta nese jméno po svém zakladateli, mecenáši Josefu Hlávkovi, který tuto stavbu nechal zbudovat zejména pro nemajetné studenty s výbornými studijními výsledky. Symbolem koleje se stal Jan Opletal, který zde pobýval do 11. listopadu 1939. Tehdy podlehl smrtelnému zranění při protinacistické demonstraci během německé okupace.

Řečníci dnes v projevech vzpomněli nejen události před 83 a 33 roky, ale i ty současné. Podle 1. náměstka ministryně obrany Františka Šulce je 17. listopad jedním z nejdůležitějších svátků, protože jeho hlavním motivem je svoboda: „Žijeme ve svobodě a demokracii více než 30 let a jak vidíme na východ od nás, stále se může najít někdo, kdo tuto svobodu chce jiným upírat a omezovat. Jsem rád, že žijeme ve svobodě, jsem rád že máme armádu, která je připravena tuto svobodu bránit,“ zdůraznil.

Den boje za svobodu a demokracii oslavila spolu s premiérem Petrem Fialou a dalšími politiky také ministryně obrany Jana Černochová, která na pražské Národní třídě zapálila svíčku. Letos podle ní tento den přináší ještě silnější odkaz. "Vedle vzpomínek nám připomíná, že svoboda a demokracie zdaleka nejsou samozřejmostí. Ochraňujme je, važme si jich. S úctou, vděkem a respektem k těm, kteří za naši svobodu a demokracii bojovali," uvedla ministryně obrany na sociálních sítích.

Převzato z army.cz