Náměstek Tomáš Kopečný zkoumal v Brně univerzitní technologický terén

Autor: Viktor Sliva

Umělá inteligence, robotika, vesmírné technologie, rozvoj autonomních systémů, ale i jiné oblasti pokročilého výzkumu a vývoje byly v centru pozornosti náměstka ministra obrany pro řízení sekce průmyslové spolupráce Tomáše Kopečného během jeho pondělní návštěvy Univerzity obrany a dalších brněnských vysokých škol, které jsou součástí společné platformy pro podporu obrany a bezpečnosti ČR.

„Díky vynikající spolupráci, jejímž dokladem je velké množství řešených projektů, které pravidelně předkládám panu ministrovi, se Univerzita obrany stává tím, oč jsme dlouhá léta usilovali, to znamená výzkumným a vývojovým centrem v oblasti obranného průmyslu,“ řekl v úvodu návštěvy vojenské vysoké školy náměstek Kopečný. Dále ocenil také schopnost univerzity pomoci navazovat spolupráci v této sféře. Nepřímo tak připomněl loňské jednání představitelů resortu obrany s rektory veřejných vysokých škol a zástupci českého obranného průmyslu na půdě Univerzity obrany, na kterém se snažili identifikovat možnosti spolupráce umožňující přispět k prohlubování bezpečnosti a obrany České republiky.

Náměstek Kopečný: Při vývoji zapojte fantazii

Hlavním cílem pondělní návštěvy náměstka Kopečného bylo seznámit se s konkrétním potenciálem vysokých škol a podnítit je k dalším výzkumným aktivitám, jež získávají větší podporu resortu jak z hlediska výše a způsobů financování, tak samotné organizace výzkumného procesu a uplatnění jeho výsledků v praxi. „Chci, abyste popustili uzdu fantazii z toho pohledu, co byste konkrétně mohli vyvinout,“ uvedl náměstek Kopečný například na Katedře informatiky a kybernetických operací UO. Na sesterské Katedře komunikačních technologií, elektronického boje a radiolokace pak jeden z takových zamýšlených projektů zazněl. Týká se rozhodnutí Severoatlantické aliance z roku 2019, že rozšíří prostor svého působení do vesmíru. Ten se vedle země, vzduchu, moře a kyberprostoru stal pátou operační doménou NATO.  Česká republika má v této oblasti své ambice a na zmíněné katedře probíhá výzkum zabývající se detekcí zájmových cílů působících právě v tomto prostoru.
V odpoledních hodinách Tomáš Kopečný v doprovodu prorektora Univerzity obrany pro vědeckou a expertní činnost plukovníka Jana Bořila navštívil Výzkumné centrum CEITEC, Masarykovu univerzitu či Vysoké učení technické. Právě na VUT se seznámil se zcela novou laboratoří kvantových sítí s první vlastní kvantovou infrastrukturou v ČR. Kvantová komunikace je v současné době považována za absolutně bezpečnou a měla by se prioritně uplatnit v kritické infrastruktuře, tedy právě v rezortu obrany a dále v energetice, bankovnictví či zdravotnictví.  

Převzato z army.cz