30. 9. 2015
V úterý 29. září se ve vojenském kostele svatého Jana Nepomuckého v Praze 1 na Hradčanech uskutečnila slavnostní bohoslužba při příležitosti oficiálního uvedení nového hlavního kaplana Armády České republiky do funkce. Hlavním kaplanem AČR byl jmenován podplukovník Jaroslav Kníchal, duchovní Římskokatolické církve, který ve funkci vystřídal plukovníka Jana Kozlera.
Slavnostní bohoslužby se zúčastnila řada hostů v čele s náčelníkem Generálního štábu AČR generálporučíkem Josefem Bečvářem, náměstkem ministra obrany Tomášem Kuchtou, kardinálem Dominikem Dukou a předsedou Ekumenické rady církví Danielem Fajfrem. Kromě českých vojenských kaplanů, řady věřících a dalších pozvaných hostů se ceremoniálu zúčastnili rovněž zástupci duchovních služeb zahraničních armád.
Po slavnostní bohoslužbě další program pokračoval v budově Pražského arcibiskupství. Na programu zde bylo oficiální přečtení personálního rozkazu ministra obrany, jímž byl ke dni 1. června 2015 zařazen na funkci hlavního kaplana plukovník Jaroslav Kníchal a také ocenění vybraných vojenských kaplanů a dalších osobností, které se zasloužily o rozvoj vojenské duchovní služby Armády České republiky.
Při příležitosti ukončení působení ve funkci hlavního kaplana byl plukovník Jan Kozler oceněn udělením Záslužného kříže ministra obrany. Spolu s ním toto vysoké resortní vyznamenání obdrželi za vynikající plnění služebních povinností i čtyři další vojenští kaplani. Náčelník Generálního štábu generálporučík Josef Bečvář poté udělil devíti dalším příslušníkům vojenské duchovní služby Čestný odznak Armády České republiky Za zásluhy. Jako poslední v pořadí avšak neméně důležité bylo předání pamětních medailí vojenské duchovní služby se stužkou generála Metoděje Kubáně.
Při této příležitosti, po krátkém přivítání, které zaznělo z úst kardinála Dominika Duky, vystoupil před přítomnými náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta, který ve svých slovech velmi trefně vystihl základní úkol vojenského kaplana, tedy: vidět, vědět, soucítit a pozorně naslouchat a především pak umět pomoci vojákům v nelehkých okamžicích jejich služby. „Jeho hlas pak musí nekompromisně zaznít vždy, pokud se děje křivda či bezpráví,“ neopomenul zdůraznit náměstek Kuchta ani morální rovinu závazků vojenského kaplana.
Náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Josef Bečvář pak ve svém slově připomenul krátce i novodobou historii vojenské duchovní služby v Armádě České republiky, kterou začal v roce 1996 velmi citlivě psát budoucí první hlavní kaplan AČR Tomáš Holub. Generál Bečvář pak vyjádřil přesvědčení, že plukovník Kníchal bude dobrým pokračovatelem této tradice: „Plukovník Kníchal má řadu zkušeností. Jsem proto přesvědčen, že v jeho osobě získává naše armáda dalšího vynikajícího duchovního, který tuto službu obohatí novými originálními přístupy, jež budou akceptovat současné církevní trendy.“ Na závěr pak doplnil: „Věřím, že se stane stejně jako jeho předchůdci dobrým rádcem, vnímavým posluchačem a ochráncem všech vojáků. Přeji mu hodně zdaru v této nelehké službě, zejména neúnavné a spolehlivé spolupracovníky.“
Převzato z army.cz