Nový web se věnuje památce padlých novodobých válečných veteránů

Ministerstvo obrany spustilo nový webový portál IN MEMORIAM, jenž je kompletně věnovaný památce zemřelých novodobých válečných veteránů. Hlavním posláním projektu je dát jména a tváře lidem, kteří v zahraničních misích pod vlajkou České republiky nasazovali svůj život a v důsledku tragických událostí ho předčasně ztratili.

V uplynulých dnech jsme si připomínali památku rotmistra Davida Beneše, četaře Iva Klusáka, desátníka Libora Ligače, desátníka Jana Šenkýře a rotmistra Jaroslava Lieskovana, kteří před třemi lety tragicky zahynuli po útoku sebevražedného atentátníka nedaleko afghánského Bagramu. Červenec pak pro českou armádu představuje měsíc s celkově největším počtem obětí – 13. července 2001 totiž přišel o život rotmistr Ivan Zapadlo a 30. července 2006 praporčík Ľubomír Bejdák. 

„Památku vojáků, kteří padli a zemřeli ve službě za vlast, je třeba si neustále připomínat. Jejich příběhy odrážejí vysokou cenu skutečnosti, že můžeme normálně a svobodně žít,“ uvedl Martin Stropnický.

„Do dnešního dne se do zahraničních misí zapojilo přes třináct tisíc mužů a žen, přičemž přes dvě desítky z nich za to zaplatily cenu nejvyšší. Smrt si však v řadách příslušníků Armády ČR vybírala mladé životy i v relativním bezpečí jejich domova – při tragických nehodách, náročném výcviku anebo v důsledku zákeřné nemoci. I tito muži a ženy, kteří sloužili své zemi, jak nejlépe dovedli, si zaslouží, aby nikdy neupadli v zapomnění,“ doplnil plukovník gšt. Eduard Stehlík, ředitel odboru pro válečné veterány.

Společně s Terezou Mrkvičkou proto vytvořili „virtuální památník“, který obsahuje životopisy 37 válečných veteránů, jejich fotografie ze služby i civilního života, soupis absolvovaných zahraničních misí, seznamy udělených vyznamenání a konečně i snímky místa jejich posledního odpočinku. Web bude postupně rozšiřován o další rubriky, jejichž společným jmenovatelem bude vzpomínka na naše padlé a zemřelé válečné veterány.

 

Cesta za světlem

Projekt IN MEMORIAM navazuje na úsilí Martina Stropnického a jeho manželky, kteří v roce 2014 položili základy nové tradici s názvem Cesta za světlem. Při této příležitosti se v čase Adventu ministerský pár setkává s rodinami vojáků, kteří přišli o život při výkonu služby.

Právě v rámci konání Cesty za světlem 4. prosince 2016 byla pozůstalým rodinám poprvé představena stejnojmenná výstava IN MEMORIAM, která se věnuje památce zemřelých novodobých válečných veteránů. V březnu letošního roku byla výstava v brněnském Komunitním centru pro válečné veterány poprvé zpřístupněna veřejnosti. 

Autoři projektu IN MEMORIAM touto cestou děkují všem, kteří jim byli při práci nápomocni radou či poskytnutím unikátních dokumentů a fotografií. Cílem zveřejnění životních osudů reálných hrdinů, kteří si zaslouží úctu a společenské uznání, je zvýšit povědomí společnosti o nejvyšší oběti vojáků a vojákyň a zároveň připomenout utrpení pozůstalých rodin, kterým rovněž patří upřímný respekt a podpora.

Převzato z army.cz