12. 2. 2025
Autor: tiskové oddělení MO
Proč novelizujeme zákon č. 221?
- Ze dvou hlavních důvodů. Chceme snížit byrokratickou zátěž vojáků a navýšit benefity jak těm stávajícím, tak nově příchozím do služby. Jedná se tak o vylepšení náboru a rovněž o zlepšení života a udržení stávajících vojáků v armádě.
Budou nějak kráceny výsluhy vojáků?
- Ne. Novela nijak nezasahuje do výsluhových náležitostí vojáků. Jediná úprava se týká případu, kdy je voják trestně stíhán. Jsme si vědomi toho, že voják, který zasvětí část svého života službě vlasti, má právo za to být adekvátně odměněn a na tom se nic nemění.
Jak novela zlepší podmínky již sloužícím vojákům?
- Například zvýšením některých benefitů. Tato úprava mimo jiné reaguje i na vývoj inflace v posledních letech. Rozšiřuje se například možnost poskytování peněžité výpomoci.
- V případě stabilizačního příspěvku tak může být jeho výše navýšena až do desetinásobku (v současnosti čtyřnásobek) v závislosti na speciální odbornosti nebo vykonávané činnosti. Bude také možné vyplatit jednorázově stabilizační příspěvek až ve výši šestinásobku vojákova služebního tarifu v případě jeho zařazení na služební místo v určité obci. Cílem je podpořit obsazení míst u útvarů, kde se dlouhodobě nedaří doplnit počty vojáků.
- Vzhledem k tomu, že přes 80 procent vojáků do služby dojíždí, upravujeme náhradu jízdních výdajů. Ta bude mít paušální charakter podle vzdálenosti dojíždění a náležet měsíčně v rozsahu 18 cest každým směrem. Nejvýše však v rozsahu jedenáctinásobku denní částky stravného při služební cestě.
- Současně se upravuje horní hranice výše příspěvku na bydlení až na trojnásobek (ze současného dvojnásobku) základní částky. Také se zjednodušuje poskytování náhrad za cestu na dovolenou.
- Rovněž upravujeme příplatek za službu v zahraničí, a to navýšením jeho horní hranice o 500 korun (ze současných 2 500 korun na 3 000 korun). Jsme si vědomi toho, že služba v zahraničních operacích je velmi náročná, obzvlášť v kontextu současné zhoršené bezpečnostní situace.
- Služby, které ministerstvo poskytuje, jako například překonání tíživé situace a zprostředkování zaměstnání, budou přístupné všem vojákům v záloze, kteří se nějakým způsobem zapojí do přípravy k obraně státu.
- Z hlediska ulehčení administrativních povinností sloužících vojáků se upravuje: postup při vysílání vojáka ke studiu. Ten se tak bude vysílat na základě rozhodnutí, namísto uzavírání dohod a zavádí se elektronická komunikace mezi vojákem a služebním orgánem.
Jak se snaží novela pomoci náboru?
- Zvyšujeme například horní hranici náborového příspěvku až na 1 milion korun a místo jeho postupného proplácení ho proplatíme jednorázově.
- Upravujeme také otázku trestní bezúhonnosti, kdy současná úprava se ukazuje jako příliš přísná. Novela navrhuje vrátit se v drtivé většině případů k principu uznání bezúhonnosti na základě zahlazení. Zároveň ovšem stále platí omezení pro pachatele zvlášť závažných zločinů a těch, kterým soud uloží trest ztráty vojenské hodnosti.
- Zavádíme také možnost služebního poměru na dobu kratší než dva roky. Tato možnost je vhodná například pro potenciální studenty, tedy ty, kteří jsou v tzv. mezidobí (neúspěšní uchazeči o VŠ, kteří to ale chtějí další rok zkusit znovu). Mohou ho také využít i vojáci v záloze, kteří si chtějí prohloubit své vojenské znalosti a dovednosti, ale dobrovolné vojenské cvičení pro ně není z nějakého důvodu vhodné.
- Zjednodušujeme také dobrovolné převzetí výkonu branné povinnosti ve všech typech. Místo dvou žádostí (dobrovolné převzetí výkonu branné povinnosti a povolání na konkrétní druh vojenské činné služby, případně předurčení) bude stačit pouze jedna a jedno rozhodnutí. A zájemce bude mít rovněž možnost podat takovou žádost na kterémkoli KVV, nikoliv jen na tom podle svého trvalého bydliště.
- Rozšiřujeme možnost poskytování stipendia nejen před povoláním do služebního poměru, ale i v případě jiného zapojení do přípravy k obraně státu.
Bude mít novela vliv i na vojáky v záloze?
- Ano. Odstraňuje se například povinnost pro vojáka v záloze podstoupit lékařskou prohlídku při každém nástupu na vojenské cvičení a při jeho ukončení. Voják má povinnost hlásit změnu svého zdravotního stavu, takže se umožňuje i postup, že pouze prohlásí, že se jeho zdravotní stav nezměnil. Zároveň se ponechává možnost si zdravotní prohlídku vyžádat.
- Také zavádíme možnost udělení služebního volna pro vojáky AZ v průběhu zahraniční operace, které jim podle současné úpravy není možné udělit. V současné době se zvyšuje počet vojáků AZ, kteří jsou vysláni do zahraniční operace běžně i na dobu 6 měsíců. Novela tak navrhuje udělování služebního volna v rozsahu obdobném vojákům z povolání.
- Rozšiřuje se možnost proplácení náhrad vojákům v AZ, které jim vznikají z důvodu branné povinnosti.
- Zjednodušuje se také proces poskytování finanční podpory zaměstnavatelům.
Upravuje novela i některé povinnosti vojáků ve službě?
- Ano. Tyto povinnosti souvisí se současnou zhoršenou bezpečnostní situací a se zvýšenou aktivitou v oblasti informačních operací. Voják se tak může ať už v Česku či v zahraničí stát cílem nepřátelských informačních nebo jiných aktivit.
- Jednou z těchto změn je upřesnění povinností mlčenlivosti, kdy jsou jednoznačně stanovena pravidla i po skončení služebního poměru. Jedná se o úpravu k již existující povinnosti, aby nedocházelo k nejasnostem.
- Druhou povinností je informování svého nadřízeného v případě, že voják chystá pobývat v zahraničí mimo státy NATO a EU. To umožní nadřízenému vyhodnotit případné riziko takového pobytu a poučit vojáka o bezpečnostní situaci v daném regionu či zemi, a o opatřeních, která by měl zvážit, aby se nedostal do rizikových situací. Je vhodné zdůraznit, že se jedná o snahu chránit vojáka. Efektivní a včasné reakci na problém, kterému by mohl čelit, napomáhá i nová úprava poskytování peněžité výpomoci i v těchto situacích.
Převzato z mocr.mo.gov.cz