9. 4. 2025
Autor: Odbor komunikace MO
Ministryně obrany Jana Černochová navrhuje vládě v souvislosti s novelou zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, soubor opatření, který významně zlepší celkové platové náležitosti vojáků. Soubor opatření byl vytvořen na základě revize stávajících podmínek provedené Ministerstvem obrany ve spolupráci s náčelníkem Generálního štábu Armády ČR a státním tajemníkem v Ministerstvu obrany. V této souvislosti jsme pro Vás připravili základní odpovědi na nejčastější otázky.
Jaké jsou navrhované změny?
- Mezi nejdůležitější změny patří navýšení platových tarifů a zvýšení služebního příspěvku na bydlení. Zvýší se ale i některé další příspěvky.
- Platové tarify pro vojáky návrh zvyšuje v hodnostech od svobodníka po štábního praporčíka o 15 %, pro další hodnostní sbory o 10 %.
- Další významnou změnou je zvýšení služebního příspěvku na bydlení, a to minimálně o 100 %.
- Zvýší se i některé další příplatky, a to díky již schválené novele služebního zákona vojáků.
Jaké jsou důvody navrhovaných změn?
- Ozbrojené síly se dlouhodobě potýkají s nedostatkem vojáků a čelí stále se zhoršující demografii. V současné době máme o asi 6 000 vojáků méně, než bychom potřebovali. Musíme proto motivovat stávající zkušené vojáky, aby ze služby předčasně neodcházeli, ale zároveň nabízet takové podmínky pro nové zájemce o službu, aby armáda byla více konkurenceschopná. Přes přijímání celé řady opatření se ukazuje, že bez vyššího finančního ohodnocení se neobejdeme. Zároveň platí, že pokračujeme ve snižování byrokratické zátěže a podnikáme další kroky, aby práce s lidmi odpovídala 21. století.
Jaký konkrétní dopad budou mít změny na finanční příjem vojáků?
- Pokud budou návrhy schváleny, plat každého vojáka se zvýší minimálně o 8 300 korun hrubého. Pro většinu vojáků ale bude finanční nárůst vyšší.
Je pravda, že každý nově nastupující voják dostane náborový příspěvek až milion korun?
- Ne, to není pravda. Náborový příspěvek nebude automaticky přiznán každému a už vůbec ne v takové výši. Jedná se o maximálně možnou částku, kterou zákon připouští. Aktuálně budou maximální příspěvky ve výši 450 000 korun, a to pro specifické profese a odbornosti, a navíc při uzavření dlouhodobého závazku. Zákon skutečně připouští až milionový příspěvek, ale tato výše byla zvolena z čistě praktických důvodů a zajištění flexibility i v budoucnu, kdy nebude například nutné opět měnit zákon každé dva roky kvůli inflaci.
Budou nějak kráceny výsluhy vojáků?
- Ne. Novela nezasahuje do krácení výsluhových náležitostí vojáků. Jediná úprava se týká případu, kdy je voják trestně stíhán.
Jak novela služebního zákona zlepší podmínky vojákům?
- stabilizační příspěvek
- Opatření cílí jak na udržení specialistů (zejména v oblasti zdravotnictví – praktičtí lékaři, zubaři), tak i na udržení stávajících vojáků a nábor nových v některých posádkách dle aktuální potřeby.
- Výše stabilizačního příspěvku může být navýšena až na desetinásobek služebního tarifu (dosud čtyřnásobek) v závislosti na speciální odbornosti nebo vykonávané činnosti vojáka.
- Pro dlouhodobě nenaplněné posádky se zavádí jednorázový stabilizační příspěvek ve výši až šestinásobku služebního tarifu. Příspěvek může získat voják v určené obci při služebním zařazení nebo při prodloužení doby rozhodné. V dané obci musí následně sloužit alespoň čtyři roky.
- příspěvek na bydlení
- Horní hranice příspěvku na bydlení se zvyšuje až na trojnásobek základní částky (dosud dvojnásobek).
- Voják může dostat 300 korun na každého člena rodiny (maximálně však 1200 korun) měsíčně. V případě rodičů-dvou vojáků ve společné domácnosti získá příspěvek na děti jen jeden z nich.
- náhrada jízdních výdajů
- Více než 80 % vojáků do služby dojíždí. Zavádíme proto paušální náhradu jízdních výdajů podle vzdálenosti dojíždění, a to v rozsahu 18 cest každým směrem měsíčně.
- příplatek za službu v zahraničí
- Horní hranice příplatku za službu v zahraničí se zvyšuje o 500 korun, tedy ze současných 2 500 korun na 3 000 korun.
- odbytné
- Upraveno tak, aby bralo v úvahu nově vzniklý krátkodobý služební poměr vojáka, který může být nejdéle dva roky. Po odsloužení stanovené doby i u nich vznikne nárok na odbytné ve výši dvou platů.
- snížení administrativní zátěže
- Novela zavádí řadu opatření, která povedou ke snížení byrokratické zátěže od zjednodušení procesu vstupu do armády, přes odbourání opakovaných žádostí o proplacení náhrad na dojíždění, přes elektronickou komunikaci mezi vojákem a služebním orgánem, zjednodušení postupu při vysílání vojáka ke studiu až po jednodušší podávání žádostí zaměstnavatele vojáka v aktivní záloze o finanční podporu.
- podpora vojákům, kteří se ocitnou v mimořádných situacích
- Ministerstvo bude mít nově možnost pomáhat vojákům se začleněním do civilního života nebo v tíživých životních situacích
- Ministerstvo obrany může podporu přiznat i po zániku služebního poměru, pokud se voják do tíživé situace dostal kvůli službě.
- Zvyšuje se možnost poskytnutí podpory.
- zkrácení minimální doby výkonu služby v některých hodnostech
- Svobodníci, desátníci a četaři již nebudou muset splnit minimální dobu dva roky výkonu služby proto, aby se mohli posunout ve své kariéře. Tato minimální doba se ze dvou let zkracuje na jeden rok.
- služba i po dosažení důchodového věku
- Vojáci z povolání a vojáci v aktivní záloze mohou pokračovat ve službě i po dosažení důchodového věku, pokud o to bude zájem jak na straně armády, tak na straně vojáka. Armáda tak bude moct využít znalosti zkušených vojáků, kteří splňují zdravotní a fyzické předpoklady.
- náhrady škody
- Upřesnění podmínek pro možnost snížení či upuštění od vojákovy povinnosti nahradit škodu např. na vojenské technice.
Jak novela služebního zákona pomůže náboru?
- zvýšení náborového příspěvku
- Maximální výše náborového příspěvku bude 450 000 pro vysokoškolsky vzdělané uchazeče při služebním poměru na 8 let.
- Cílem je také zvýhodnění personálu v oblasti elektrotechniky, IT nebo zdravotnictví.
- Místo postupného proplácení dostane voják celý náborový příspěvek jednorázově.
- úprava trestní bezúhonnosti
- Současná úprava trestní bezúhonnosti se ukazuje jako příliš přísná a armádu uzavírá pro ty, kteří sice v minulosti pochybili, ale svůj trest si již odpykali a nyní již žijí řádný život.
- Nadále platí nepřípustnost povolání pachatelů zvlášť závažných zločinů a těch, kterým soud uloží trest ztráty vojenské hodnosti.
- krátkodobý služební poměr
- Zavádíme nově možnost služby v armádě na dobu kratší než dva roky. Cílíme například na potenciální studenty, kteří již dokončili střední školu, ale nebyli přijati na vysokou školu, včetně těch, kteří nesložili maturitu a budou zkoušky skládat dodatečně. V mezičase si mohou vyzkoušet službu v armádě a získat tak nové schopnosti a dovednosti.
- Tuto možnost může také využít kdokoli, kdo se nechce zavazovat na delší dobu. Třeba i vojáci v záloze, kteří si chtějí prohloubit své vojenské znalosti a dovednosti.
- Délka takového úvazku může být i v řádu měsíců (nejméně 6 měsíců), maximálně ale dva roky. A to z toho důvodu, že uchazeče o tento úvazek čekají méně náročné podmínky přijetí.
- Zavádí se stipendia pro vojáky v záloze, kteří byli ve službě na krátkodobý služební poměr a dále se zapojují do přípravy k obraně státu (typicky v aktivní záloze nebo v dobrovolném předurčení) po dobu jejich vysokoškolského studia.
- méně administrativní zátěže pro uchazeče
- Žádosti o převzetí branné povinnosti bude možné podávat na kterékoliv Krajské vojenské velitelství (KVV), ne na to příslušné podle trvalého bydliště uchazeče.
- Lékařské posudky nemusí vydávat už pouze vojenský lékař.
Bude mít novela vliv i na vojáky v záloze?
- Ano. Odstraňuje se například povinnost pro vojáka v záloze podstoupit lékařskou prohlídku při každém nástupu na vojenské cvičení a při jeho ukončení. Zároveň se ponechává možnost si zdravotní prohlídku vyžádat.
- Vojáci v aktivní záloze budou moci na zahraniční operaci čerpat dovolenou ve formě služebního volna, což v současné době není možné. Udělování služebního volna tak bude v rozsahu obdobném vojákům z povolání.
- Někteří vojáci v aktivní záloze často odváděli práci pro armádu i ve svém volnu, to bylo nespravedlivé, proto bude možné zpětně uznat výkon služby za činnost ve prospěch ozbrojených sil.
Proč se upravuje mlčenlivost a hlášení cest do zahraničí?
- Tyto povinnosti souvisí se zhoršenou bezpečnostní situací a se zvýšenou aktivitou v oblasti informačních operací. Voják se může ať už v Česku či v zahraničí stát cílem nepřátelských informačních nebo jiných aktivit.
- Aby došlo k odstranění možných výkladových nejasností, došlo k upřesnění, že povinnost mlčenlivosti platí i po skončení služebního poměru.
- Aby se voják nedostal do nebezpečí a potencionálních rizikových situací, bude muset nově nahlásit svému nadřízenému, že se chystá vyjet do zahraničí mimo státy NATO a EU. To umožní poučit vojáka o bezpečnostní situaci v daném regionu či zemi, a o opatřeních, která by měl při cestě zvážit. Efektivní a včasné reakci na problém, kterému by mohl čelit, napomáhá i nová úprava poskytování peněžité výpomoci, která dopadne i na tyto situace. Bezpečnost našich vojáků je prioritou.
Proč až teď? To jste do této chvíle nic pro vojáky, aby se měli lépe, neudělali?
Ministerstvo obrany pracuje na celém komplexu opatření pro zlepšení podmínek výkonu služby vojáků, udržení těch zkušených a zároveň oslovení vojáků nových. Zde alespoň stručný přehled, co se nám od roku 2022 podařilo v oblasti zlepšení pracovních podmínek vojáků:
- V roce 2022 vzrostly platy vojáků o 700 korun. V roce 2023 jsme prosadili zvýšení tarifů o 10 procent a letos se platy zvýšily o dalších 1500 korun měsíčně.
- Od července 2022 zvýšení náhrad jízdních výdajů o 11 %.
- Snížení plateb za ubytování (zatímco v roce 2022 vojáci platili plnou výši nákladů na služební ubytování, v roce 2023 jim byla snížena úhrada na polovinu).
- Od října 2023 navýšení některých druhů služebního volna, umožnění pružného rozvržení doby služby a výkonu služby z jiného místa.
- Výrazné navýšení náhrad poskytovaných vojákovi a případně jeho rodině při vzniku služebního úrazu.
- V říjnu 2024 byla upravena zdravotní vyhláška, která zjednodušila systém posuzování zdravotní způsobilosti pro službu, snížila byrokracii a odstranila zbytečné překážky a duplicity jak při vstupu do služby, tak v jejím průběhu.
- V roce 2024 došlo k navýšení ubytovacích kapacit o bezmála 600 lůžek a u dalších 600 lůžek došlo k jejich rekonstrukci a zvýšení ubytovacího standardu.
- Pokračujeme ve zřizování nových dětských skupin, kterých je již deset v osmi posádkách.
- Podařilo se uvolnit finanční prostředky na mimořádné odměny vojákům, kteří se zúčastnili záchranných a následných prací při povodních 2024.
- V roce 2024 byl na Generálním štábu AČR ustanoven pracovní tým „Personál“, který má navrhovat opatření ke zvýšení atraktivity služby vojáka z povolání i v aktivní záloze a zlepšení podmínek výkonu služby.
- Intenzivně se věnujeme tomu, aby se lepšilo i pracovní prostředí v posádkách.
Otázky a odpovědi k udržení a odměňování vojáků
- Za účelem získání průběžné zpětné vazby přímo od vojáků bude také nově probíhat pravidelné šetření spokojenosti. Zpětná vazba přímo od vojáků je pro nás velmi důležitá (více zde https://mocr.mo.gov.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/nejen-vyssi-nahrady-za-jizdne-a-navyseni-platu--resort-obrany-intenzivne-pracuje-na-zlepseni-podminek-v-armade-256997/).
Převzato z mocr.mo.gov.cz