Pietní akt připomněl největší odbojářský čin druhé světové války v Evropě, řekl ministr Metnar

Ministr obrany Lubomír Metnar a zástupce náčelníka Generálního štábu – náčelník štábu generálmajor Miroslav Hlaváč dnes v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici uctili památku na sedm československých parašutistů, kteří zde 18. června 1942, tedy přesně před 77 lety, několik týdnů po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, bojovali s převahou německých vojáků. I když nerovný boj nevyhráli, jsou dodnes hrdiny.

„Myslím si, že je potřeba si tyto hrdinské činy neustále připomínat. Vedly totiž k naší svobodě. Právě dnes uplynulo přesně 77 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři položili své životy v boji proti nacismu. Dnešní pietní akt připomněl největší odbojářský čin druhé světové války v Evropě. Jsem velmi rád, že se Vojenský historický ústav stará o toto místo, o kryptu, kde proběhly poslední boje parašutistů,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar s tím, že všechny okolnosti, které provázely atentát na Reinharda Heydricha, jsou nedílnou součástí naší historie.

Pokládali věnce a kytice k pamětní desce

Pietní ceremoniál začal položením věnců a kytic k pamětní desce na zdi chrámu sv. Cyrila a Metoděje za doprovodu smutečních pochodů v podání Ústřední hudby AČR. Ministra obrany Lubomíra Metnara doprovodil zástupce náčelníka Generálního štábu – náčelník štábu generálmajor Miroslav Hlaváč, věnec k památečnímu místu položili také předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček, místopředseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch a nechyběl ani zástupce Velvyslanectví Slovenské republiky v Praze.

Vzpomínky v Resslově ulici se zúčastnili také rodiny parašutistů a pozůstalí, spolky a sdružení, druhováleční veteráni, například armádní generál v. v. Emil Boček, generálmajor v. v. Miroslav Masopust, podplukovník v. v. Tichomír Mirkovič a brigádní generál v. v. Václav Kuchynka a další. Aktu na ulici přihlížely i desítky kolemjdoucích, jimž historické události, které vedly ke svobodě české země, nejsou cizí.

Panychida za parašutisty v chrámu

Pietní akt poté pokračoval panychidou za československé parašutisty uvnitř chrámu sv. Cyrila a Metoděje, kterou celebroval představitel pravoslavné církve a duchovní správce otec Václav Ježek. Součástí bohoslužby bylo i zapálení duchovní svíčky, která symbolizovala život.

Poslední část ceremoniálu se odehrála v kryptě chrámu, kde parašutisté přesně před 77 lety několik hodin odráželi útoky nacistů. Zde ministr obrany položil kytici na pietní místo. Ještě než hosté uctili památku padlých minutou ticha a vyslechli tóny Večerky, promluvil velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník gšt. Josef Trojánek.

„Na tomto místě, v kryptě pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje, právě před 77 lety, skončil mnohahodinový boj. Sedm československých vojáků vzdorovalo mnohonásobné nepřátelské přesile. Bojovali do posledního dechu. Na opakované výzvy, aby se vzdali, odpověděli – Jsme Češi, nikdy se nevzdáme,“ připomněl historický okamžik plukovník gšt. Josef Trojánek.

Odhodlání, odvaha a obětavost vojáky zavazuje.

Poznamenal, že příslušníci 4. brigády rychlého nasazení, která nese čestný název Obrany národa, si hluboce váží odkazu nadporučíka Adolfa Opálky, podporučíka Josefa Valčíka, rotmistrů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka, rotného Jaroslava Švarce, četaře aspiranta Josefa Bublíka a četaře Jana Hrubého.

„Své životy položili za svobodu naší země. Jejich odhodlání, odvaha a obětavost nás, vojáky, zavazuje. Hrdinství československých parašutistů i jejich spolupracovníků zahraničního odboje a pravoslavné církve mělo smysl a navždy zůstane v paměti našeho národa. Čest jejich památce,“ dodal velitel 4. brigády rychlého nasazení.

 

Boje v pravoslavném katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje se odehrály 18. června 1942 mezi příslušníky SS a gestapa a sedmi československými parašutisty, mezi nimiž byli i Jan Kubiš a Jozef Gabčík, kteří provedli atentát na Heydricha. Celý boj trval sedm hodin.

Ve 4:10 začali Němci kostel obkličovat. Nejdříve prohledali byt kostelníka, pak vnikli do samotného kostela. Zde na kůru měli hlídku Opálka, Kubiš a Bublík, kteří okamžitě zahájili palbu. Jejich odpor byl zlomen až po dvou hodinách, kdy jim došly náboje. Opálka a Bublík si poslední náboj nechali pro sebe. Jan Kubiš vykrvácel na následky četných zranění.

V oblasti zazděného starého vchodu do krypty byl pomocí výbušnin proražen další vchod. Ještě předtím, než Němci provedli výpad skrze tento nově vzniklý otvor, ozvalo se z krypty několik výstřelů. Boj v kryptě skončil stejně jako boj v horní části kostela - parašutisté Valčík, Švarc, Hrubý a Gabčík si poslední náboj nechali pro sebe.