Pilotní předmět o obraně a bezpečnosti má u budoucích pedagogů úspěch

Autor: Vladimír Mikulenka, SOPS MO

Ministerstvo obrany testuje od nového roku ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UK nový předmět: Úvod do branně-bezpečnostní problematiky. Budoucí učitelé se v něm dozví nejen, jak funguje armáda, ale také další informace o obraně a bezpečnosti.

Podle vrchního ředitele sekce obranné politiky a strategie MO Jana Jireše, který vedl zatím poslední přednášku, je cílem výuky postupně v prostředí budoucích pedagogů předávat ucelené množství relevantních znalostí a informací právě z této oblasti. „Samozřejmě nepředpokládáme, že to, co v předmětu zazní, předají stejnou formou nebo ve stejném rozsahu budoucí učitelé svým žákům. Budou muset témata přizpůsobit, to znamená, že si budou muset vybrat jenom nějaké specifické věci a podat je způsobem, který bude adekvátní věku jejich žáků,“ říká.

Jan Jireš se ve své přednášce a navazujícím semináři zaměřil na téma Mezinárodní bezpečnostní architektura. Studenti se například dozvěděli, jak funguje NATO a EU v oblasti obrany a bezpečnosti. Hovořilo se i o členství ČR v Severoatlantické alianci. Zajímavou pasáží byla část o tom, jak „nefunguje NATO“. V ní Jan Jireš osvětlil některé mýty, které v informačním prostoru kolují. „Například mýtus o tom, že NATO „stále někde válčí“… NATO stále nikde neválčí, NATO je především obrannou aliancí, která slouží k obraně před vnějším napadením,“ vysvětlil.

Výuka probíhá na základě memoranda mezi Ministerstvem obrany a Univerzitou Karlovou. Z pilotního kurzu pak na základě získaných zkušeností ministerstvo ve spolupráci s Univerzitou obrany v Brně vytvoří standardní kurz pro současné vysokoškolské pedagogy, kteří jej budou na vysokých školách v budoucnu vyučovat.

Pilotní běh předmětu nyní navštěvuje 25 studentů a hodnotí jej pozitivně. V závěru semináře proběhla krátká diskuse, ve které Jan Jireš odpovídal na dotazy. Týkaly se především aktuálního dění v mezinárodní politice. Konkrétně současného dění kolem válce na Ukrajině a vyjednáváním o ukončení bojů.

„Bylo to za celé moje studium asi nejlepší rozhodnutí, co jsem udělala. Věřím tomu a doufám v to, že bude kurz vyučován povinně,“ vypráví studentka Eva pro příspěvek Českého rozhlasu.

Převzato z mocr.mo.gov.cz