Poslanecká sněmovna schválila mandát účasti Armády ČR na zahraničních misích v letech 2021 a 2022

Autor: Jakub Fajnor, odbor komunikace MO

Poslanecká sněmovna v úterý 29. září schválila návrh ministra obrany Lubomíra Metnara na působení sil a prostředků resortu obrany v zahraničních operacích v letech 2021 a 2022 s výhledem na rok 2023. Po dvou měsících tak navázala na rozhodnutí Senátu, který téměř jednomyslně mandát schválil letos 22. července.

„Oproti mandátu končícímu v tomto roce nenavrhujeme žádné novinky, zohlednili jsme však vliv koronavirové pandemie. Přesto budou čeští vojáci pokračovat ve stejných zemích jako dosud. Schválení mandátu je signálem, že jsme spolehlivým partnerem v NATO, EU i OSN. Všechny mise, kterých se účastníme, jsou stabilizační a výcvikové. Hlavním cílem je v souladu s Programovým prohlášením vlády ochrana ČR před terorismem a nelegální migrací,“ vysvětlil ministr Metnar.

Prodloužit by se dle návrhu mělo působení v již probíhajících operacích a to v souhrnném počtu až 851 vojáků v roce 2021 a 946 vojáků v roce 2022. Je to tedy méně než letošní mandát, který umožňuje vyslání až 1096 vojáků. Kromě misí eFP v Pobaltí se na všech místech působení snižují maximální počty oproti současnému mandátu.

Meziroční navýšení v roce 2022 způsobí prestižní nasazení nadzvukových letounů Gripen k ochraně vzdušného prostoru nad Pobaltím. Taktické letectvo bude nebe v této oblasti zajišťovat již počtvrté, což dokazuje, že se činnost českých stíhacích letounů vždy osvědčila.

V rámci Pobaltí zůstávají prioritou také již zmíněné operace eFP (enhanced Forward Presence - alianční předsunutá přítomnost) v Litvě a Lotyšsku. Mezi hlavní místa působení nadále patří Afghánistán a Irák. Kvůli boji proti terorismu a nelegální migraci je jako priorita nadále vnímána i unijní výcviková mise v Mali, jejíž síly mají v aktuálním půlroku české velení. Pokračovat bude i podpora mise MFO na Sinaji jedním transportním letounem CASA a jeho obsluhou.

Z hlavních oblastí působení českých vojáků je pro roky 2021-22 navrhovaný maximální mandát pro nasazení následující:

  • v Afghánistánu (mise Resolute Support) 205 osob, nyní 390;
  • v Iráku (Globální koalice proti Daesh a výcviková mise NATO) 80 osob, nyní 110;
  • v misi eFP v Pobaltí 290 osob, nyní také 290;
  • v Mali (výcviková mise EU a mise OSN MINUSMA) 135 osob, nyní 150;
  • v operaci MFO na Sinaji 20 osob s letounem CASA C-295M, nyní 25;
  • Air Policing v Pobaltí v roce 2022 - do 95 osob s pěti stroji Jas-39 Gripen.

Plánované finanční náklady na zahraniční nasazení jsou nižší, než byly v předchozím mandátu. Předpokládaná maximální částka vynaložená na působení v zahraničních operacích činí 1,73 mld. Kč v příštím roce a 1,8 mld. Kč v roce 2022 (na roky 2019 a 2020 bylo plánováno 2,4 mld. Kč respektive 2,34 mld. Kč).

Kromě mandátu pro působení jednotek Armády ČR v zahraničních operacích sněmovna také schválila prodloužení doby působení Britského vojenského poradního a výcvikového týmu (BMATT) v České republice, které bylo již dříve schváleno také Senátem PČR.

Převzato z army.cz