15. 6. 2020
Autor: redakce army.cz
Vláda dnes schválila dodatkový protokol ke smlouvě mezi Francii a Mali z roku 2013. Čeští vojáci, které vyšleme do Mali v rámci uskupení evropských sil Takuba, tak získají stejné právní postavení jako francouzští a další spojenci
Materiál předložili společně ministři obrany a zahraničních věcí Lubomír Metnar a Tomáš Petříček. Návrh na vyslání našich vojáků do Mali (a také do Nigeru a Čadu) v rámci sil Takuba byl vládou schválen již dne 27. ledna 2020 v rámci potvrzení přistoupení k operaci Barkhane.
Dnes schválený protokol splňuje podmínku Parlamentu ČR,. Zajišťuje totiž náležité právní postavení našich vojáků v jedné ze zemí, kde budou působit. Dodatkový protokol ještě musí schválit obě komory Parlamentu. Vláda v brzké době projedná obdobný dodatkový protokol s Nigerem. Podmínky působení našeho zastoupení v Čadu vyřeší diplomatická nóta.
Pokud jde o Mali, úkol zajistit právní postavení všech vojáků vyslaných do těchto zemí na sebe vzala Francie jako vedoucí stát sil Takuba. Toho docílila na počátku března tím, že s představiteli Mali uzavřela dodatkový protokol k dohodě mezi vládami Francie a Mali z roku 2013 o právním postavení francouzských vojáků v Mali. Protokol stanovuje, že všichni vojáci vyslaní do Mali v rámci sil Takuba, mají obdobné právní postavení, jako francouzští vojáci působící v Mali již od roku 2013.
Mezi hlavní práva vyplývající z ustanovení tohoto protokolu pro příslušníky AČR působící v Mali patří např. garance trestněprávní imunity při plnění úkolů v rámci sil Takuba na území Mali, vstup na území Mali bez víz, volný pohyb po území Mali, oprávnění držet zbraně a střelivo. Zároveň musí příslušníci ozbrojených sil operačních partnerů v průběhu nasazení na území Mali dodržovat právní předpisy platné v Mali či řídit se platnými normami mezinárodního humanitárního práva a mezinárodního práva lidských práv při zacházení se zadrženými osobami.
„Zapojením do operace Barkhane, jejíž součástí jsou síly Takuba, potvrzuje Česká republika pozici země, která hodlá bojovat se všemi formami terorismu,“ upřesňuje ministr obrany Lubomír Metnar.
Vládou schválený mandát počítá s účastí až 60 vojáků do konce roku 2022. Náklady na celou dobu mise se odhadují na 598 mil. Kč. Finanční prostředky budou čerpány z rozpočtu Ministerstva obrany.
Převzato z army.cz