13. 11. 2023
Autor: David Polák
Náměstí Míru v Praze 2 se opět po roce zaplnilo vojáky, armádní technikou a vlčími máky. Před bazilikou svaté Ludmily se totiž konal již devátý ročník vzpomínkové akce ke Dni válečných veteránů. Osobně na místo dorazila ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Karel Řehka. Cílem bylo veřejnosti představit nejenom ozbrojené síly, ale i organizace, které vychovávají vojáky a pečují o veterány.
Celodenní program odstartoval už v deset hodin dopoledne, kdy "Mírák" zaplnily především děti z mateřských, základních a zcela poprvé také studenti středních škol. Pro ně byla připravena řada soutěží a kvízů. Nejvíce návštěvníky zaujala ukázka historické a moderní techniky Armády ČR, jako bojové pásové pancéřované vozidlo BVP-2, obrněné vozidlo TITUS či nákladní automobily Tatra 815. K vidění byla také výzbroj v podobě ručních zbraní a praktická ukázka sebeobrany a boje zblízka.
Jako každý rok, tak i letos byly na náměstí umístěny pietní kříže všech padlých hrdinů od vzniku České republiky. „Je to třicet jmen, třicet lidských životů, které v uplynulých třiceti letech vyhasly při plnění úkolů v operacích v Saudské Arábii, na Balkáně či v Afghánistánu. Památku těchto příslušníků je třeba si neustále připomínat. Jsem proto ráda, že každý rok na Mírák chodí čím dál více lidí. Stala se z toho tradiční akce podobající se těm v západním světě, jako Londýně či Paříži. Velký zájem dokazuje, že vnímání armády je u nás na vysoké úrovni,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová a poděkovala všem, kteří slouží vlasti a občanům za podporu ozbrojených sil.
Ministryně pak spolu s náčelníkem generálního štábu uctila památku všech padlých veteránů umístěním dřevěného křížku se symbolem vlčího máku. „Vzpomínáme na všechny naše vojáky, kteří prošli útrapami bojových konfliktů. Legionáři, bojovníci proti nacismu a vojáci v moderních operacích symbolicky spojují svým odkazem minulost se současností,“ uvedl generálporučík Karel Řehka s tím, že armáda vždy stála a stojí na kvalitních lidech.
Vlčí máky v ulicích
Den válečných veteránů je v České republice připomínán od roku 2001. Konkrétní termín 11. listopadu se vztahuje k událostem první světové války, kdy 11. listopadu 1918 bylo ve vlakovém voze u francouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi spojenci a Německem. Tím byly ukončeny boje první světové války. Symbolem veteránů se pak stal vlčí mák. „Moc mě těší, když vidím, kolik lidí každoročně chodí s připnutým květem vlčího máku na oblečení. Je to nejenom symbolická ukázka podpory, ale i ta faktická. Jeho koupí totiž lidé přispívají do Vojenského fondu solidarity, který pomáhá vojákům a veteránům. Všem dárcům proto moc děkuji,“ zdůraznila ministryně Černochová.
Zcela poprvé vyšli přímo z náměstí Míru do centra hlavního města (I. P. Pavlova, Karlovo náměstí, Staroměstské náměstí, okolí Hlavního a Masarykova nádraží, Pražský hrad) vojáci v uniformách, kteří lidem nabízeli za dobrovolný finanční prostředek odznak vlčího máku.
Přispět na pomoc příslušníkům armády a jejich nejbližším, kteří se ocitli v těžké životní situaci, lze samozřejmě vícero způsoby, než jenom koupí červeného květu. Libovolný finanční obnos je možné zaslat přímo na číslo sbírkového účtu 44665522/0800 VS: 918 nebo přes dárcovskou SMS ve tvaru DMS VFS 30 či 60 či 90 na telefonní číslo 87777. Tato možnost podpory funguje celoročně.
Proč je důležitá obrana státu
I letos se malým i velkým návštěvníkům představil na místě projekt POKOS (Příprava občanů k obraně státu), který spadá pod Ministerstvo obrany. Od jeho pracovníků se dozvěděli, proč slavit Den válečných veteránů a že obrana státu není jen záležitostí armády, ale všech občanů ČR. „Armáda tu není jenom pro ochranu země, ale pomáhá v každodenních situacích. Hrála důležitou roli v boji proti covidu, nebo při mimořádných událostech, jako jsou povodně či rozsáhlé požáry,“ prozradila Daniela Hölzelová z odboru komunikace MO. Veškerá edukace dětí na místě probíhá hravou a interaktivní formou. Nechybělo poučení o hlavních úkolech armády, která letos slaví 30 let své existence, ani o důležitosti členství ČR v NATO a EU.
Tradiční vzpomínková akce před sv. Ludmilou se konala ve spolupráci nejenom s Armádou ČR, ale i městskou částí Praha 2, Československou obcí legionářskou, Sdružením válečných veteránů, Vojenským historickým ústavem Praha a vojenskými školami – Univerzitou obrany a Vojenskou střední školou a Vyšší odbornou školou MO. Prezentovalo se také spojovací vojsko, které zabezpečuje veškerou komunikaci armády v ČR, ale i v rámci aliančního prostředí. Spojovací vojsko se například snaží více propojovat umělou inteligenci a robotiku do chodu armády.
Převzato z army.cz