Předseda vlády navštívil ministerstvo obrany

Premiér Bohuslav Sobotka se 31. 7. 2014 v rámci svých bilančních cest po ministerstvech setkal s ministrem obrany Martinem Stropnickým. Po schůzce uvedl, že pro resort obrany je důležitá mimo jiné stabilita – jak v personální, tak ekonomické oblasti.

Za velmi důležité označil Bohuslav Sobotka navýšení rozpočtu ministerstva obrany v příštím roce na 43,5 miliardy korun. Tato částka představuje podle něj „nezbytné minimum“, aby armáda byla schopna lépe plnit své závazky, které má v rámci NATO.

Oba politici si také během společného rozhovoru potvrdili, že v rámci koalice platí dohoda o možném postupném navyšování rozpočtu ministerstva obrany i v příštích letech. „Koaliční dohoda hovoří o cíli 1,4 % HDP, kterého by mělo dosáhnout ministerstvo obrany z hlediska svého rozpočtu do roku 2020,“ uvedl Sobotka s tím, že tento podle jeho slov realistický cíl by umožnil efektivně naplňovat závazky, které má ČR v rámci Aliance.

Premiér ocenil tlak na zlepšení hospodaření resortu

Předseda vlády Bohuslav Sobotka pochválil nové vedení ministerstva obrany za snahu o zvýšení efektivity, hledání úspor a transparentnost – tedy oblasti, v nichž podle premiéra ministerstvo obrany v uplynulých letech „výrazně prohrávalo“. „Jsem velmi rád, že zatím posledních šest měsíců se v souvislosti s fungováním resortu obrany a s jeho hospodařením žádná taková podivná nebo pochybná kauza neobjevila. Už to samo o sobě je podle mého názoru dobrá zpráva,“ konstatoval.

V souvislosti s úsporami Martin Stropnický uvedl, že se jeho úřadu podařilo z letošního rozpočtu ušetřit asi 1,3 miliardy korun. „Podařilo se nám ušetřit už jenom tím, že jsme třeba zrušili plánovanou realizaci některých investic, které jsme nepovažovali za nezbytné," řekl Stropnický. Resort také prodal nepotřebný majetek za přibližně čtvrt miliardy korun. „Zhruba stejný objem už je připraven na prodej,“ dodal.

Premiér Bohuslav Sobotka pak ocenil zejména prodej první části nepotřebných letounů L-159. Efektivitu vynakládání finančních prostředků by podle něj pomohla i užší spolupráce se Slovenskem, konkrétně mezi armádami a obrannými průmysly obou států. „Domnívám se, že tady může existovat celá řada synergií mezi ČR a SR jak z hlediska vyzbrojování armády, výcviku, společného působení v zahraničí, tak i v oblasti spolupráce v oblasti obranného průmyslu.“