Překonat sám sebe, o tom byla letošní středoškolská soutěž Europa Secura 2023

Autor: Eva Zítková, kpt. Martin Sůva

Fiktivním státem Dorménie zmítá politická nestabilita. Jeho součást Karynsko má separatistické tendence. Činnost diplomatů a humanitárních pracovníků ze zemí EU v tomto prostředí vyžaduje mimořádné schopnosti pro řešení krizových situací. Muselo je předvést 42 středoškolských studentů v armádním výcvikovém zařízení Valdek v Brdech ve finále soutěže Europa Secura 2023.

 

Ti, kdo se z více než dvou tisíc zájemců dostali až do finálového souboje a zamířili v rámci pozorovací návštěvy do fiktivní Dorménie, to neměli nijak lehké. První den byl rozjezdový, v krásné brdské přírodě za slunečného dne se zdálo, že před nimi neleží nijak nesnadné úkoly. Program byl samozřejmě nabitý, žádné prostoje se nekonaly, ale také nenastaly žádné dramatické situace. To se ovšem změnilo hned následující den ráno. Po zábavném společenském večeru, kdy se představovaly jednotlivé týmy zastupující různé evropské státy, se před půlnocí spát nešlo. A to pak vstávání v 6:30 není nic moc. Ovšem dvoukilometrový ranní běh lesem byla teprve "lahůdka".

 

Cílem mise je vždy především přežít

 

Další den na studenty čekal velmi důležitý kurz o vyjednávání v krizových situacích. Vojenští specialisté měli za úkol soutěžící poučit, jak se zachovat, kam až mohou situaci nechat zajít a kdy už není čas na hraní si na hrdiny. Nejdůležitější totiž je umět přežít, vyjít z konfliktu celý a zdravý. Pro dobrou psychickou kondici byli studentům k dispozici průběžně tři vojenští duchovní. „V případě zajetí si nikdy nenechte vzít nátlakem a ponížením svoji duši. Ze všech sil se snažte udržet kontakt s vlastní myslí a být vědomě přítomni v prostoru a čase, kde se nacházíte, tedy – mít sám sebe pod kontrolou,“ radil mladým diplomatům kapitán Milan Novotný, kaplan 43. výsadkového pluku z Chrudimi.

 

Vojáci předávali své vlastní zkušenosti z výcviku i ze zahraničních operací

 

„Co se na začátku naučili teoreticky, to mohli později uplatnit prakticky,“ uvedl nadpraporčík Martin Dvořáček z velitelství pozemních sil. „O prostředí odpovídající věrně realitě se starali vojáci z 13. dělostřeleckého pluku z Jinců, 15. ženijního pluku z Bechyně, příslušníci Vojenské policie a odborníci ze skupiny kybernetických sil a informačních operací. Ti všichni studentům předávali své zkušenosti z výcviku a ze zahraničních operací. Učili je, jak překonávat vodní překážky, jak se chovat v zaminovaném prostoru, jak se orientovat v neznámém terénu, jak pracovat se stresem nebo jak řešit krizové situace.“ To jsou schopnosti, které se budoucím diplomatům v jejich misi v problematické zemi mohou hodit.

 

Těžce nabyté zkušenosti se zúročí v profesním i osobním životě

 

„Po celou dobu jste tu byli v nejistotě a pod stálým tlakem. Do poslední chvíle jste netušili, co vás čeká, měli jste minimum osobního volna a ještě méně spánku. Ale i když jste se dostali na pokraj svých fyzických i psychických sil, uvědomte si, že máte úplně unikátní zkušenost, jakou v této zemi má jen několik stovek lidí. Tedy ti, kteří finálovým soubojem prošli v patnácti ročnících před vámi. A i když se dráze diplomatů v budoucnosti věnovat nebudete, zkušenosti, které jste zde těžce získávali, vám budou platné i při překonávání překážek ve svém osobním životě,“ připomněl na závěr celého týdne Martin Vokálek, výkonný ředitel Institutu pro evropskou politiku Europeum. Tato organizace je společně s Ministerstvem obrany organizátorem soutěže, která nemá nejen v České republice, ale ani v Evropě obdoby.

 

Když měli studenti zhodnotit, jak obstáli během celého finálového pobytu v Brdech, často znělo: „Náročnost úkolů nás spojila natolik, že jsem sám sebe překvapil, jak rychle mohu získat důvěru v lidi, které znám jen pár dní. Cítím, že se budeme rádi setkávat i v budoucnu.“

 

Vítězové 16. ročníku soutěže Europa Secura, na které čeká za odměnu cesta do Bruselu:

  • absolutním vítězem se stal tým Rumunska ve složení Matyáš Zápeca, Tudor-Alexandru Stoican, František Řepa, všichni Gymnázium Matyáše Lercha, Brno;
  • 2. – 3. místo patří týmu Švédska ve složení Alexander Burgermeister, Matyáš Vachek a Adina Holanová, všichni Gymnázium Na Zatlance, Praha;
  • 2. – 3. nejlepším je tým Belgie ve složení Štěpán Šuma, Tereza Pecková, Kryštof Redl, všichni ze školy Doctrina – Podještědské gymnázium, Liberec.

Převzato z army.cz