Připomeňte si rok 1944 v Armádním muzeu Žižkov. Vojenský historický ústav otevírá novou výstavu

Autor: Barbora Popovová

1944 / Brány k domovu. To je název nové výstavy Vojenského historického ústavu Praha, kterou dnes slavnostně zahájil náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec spolu s ředitelem Vojenského historického ústavu Praha brigádním generálem Alešem Knížkem, autory výstavy Tomášem Jaklem a Jindřichem Markem. Vernisáže se zúčastnili další významní hosté z řad Armády České republiky, politiků a diplomatického sboru.

 

Výstava nabízí jedinečný pohled na činnost československé armády v zahraničí a na život obyvatel českých zemí během roku 1944. Zároveň vzpomíná na vojenské hrdiny domácího i zahraničního odboje tehdejší doby.

„Jsem rád, že dnes můžeme ve svobodě vzpomínat na hrdiny, kteří byli z ideologických důvodů léta opomíjeni, přestože jejich zásluhy na osvobození Evropy byly nepopiratelné. Tito lidé nám mohou být vzorem i inspirací, a události, které prožili, nám mohou být výstrahou před opakováním těchto chyb z minulosti,” řekl u příležitosti zahájení výstavy náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.

Výstava s hlubokým příběhem

Výstava „1944 / Brány k domovu“ se zaměřuje na tři hlavní tematické okruhy, které společně tvoří komplexní obraz událostí roku 1944. Jsou to Domácí území, Západní fronta a Východní fronta. Část Domácí území sleduje nasazení protektorátních jednotek, partyzánské boje, začátky masivní letecké války nad českým územím, zpravodajské výsadky a domácí odboj. Zahrnuje také dění na Slovensku. Část Západní fronta – zde je kladen důraz na nasazení československého letectva, zejména v operaci OVERLORD, a činnost Československé samostatné obrněné brigády ve Francii. Část s názvem Východní fronta mapuje vybudování 1. československého armádního sboru v SSSR, povstání na Slovensku, Karpatskou ofenzívu a osvobození Podkarpatské Rusi.

Unikátní exponáty

Výstava představuje mnoho unikátních předmětů ze sbírky Vojenského historického ústavu Praha, včetně ručních zbraní, jako jsou samopal STEN Mk III a Beretta MAB 38, a britská odstřelovací puška Lee Enfield. Dále jsou vystaveny stejnokroje československých vojáků i jejich protivníků, modely obrněných vozidel a dioráma zobrazující obléhání francouzského Dunkerque.

Významné osobnosti

Součástí expozice jsou také stručné životopisy významných vojenských osobností, jako jsou generálové Alois Liška, Ján Golián, Rudolf Viest a další. Tyto osobnosti významně přispěly k vojenskému odboji doma i v zahraničí a jejich příběhy návštěvníkům přiblíží klíčové momenty roku 1944.

Převzato z army.cz