Projekt Naše stopy v NATO podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí

Autor: Denisa Kohútová a Daniela Hölzelová

Díky projektu Naše stopy v NATO si studenti na Ústecku připomněli, že už 25 let jsme součástí nejsilnější obranné aliance na světě. Zaměstnanci odboru komunikace Ministerstva obrany představili tento projekt společně s 31. plukem radiační, chemické a biologické ochrany na Střední škole diplomacie a veřejné správy v Mostě a na Základní škole Na stínadlech v Teplicích. Poprvé se k nim připojilo i Ministerstvo zahraničních věcí se svojí přednáškou o mezinárodní bezpečnostní politice či multilaterální diplomacii.

„V letošním roce si připomínáme 25. výročí vstupu České republiky do NATO. Jednou z priorit je seznámit mládež s významem Severoatlantické aliance, která naší zemí poskytuje bezpečí a suverenitu,“ vyzdvihla podstatu projektu Daniela Hölzelová z odboru komunikace MO. „Studentům také přibližujeme současné poslání Armády České republiky a zároveň je seznamujeme s tím, že obrana země není záležitostí pouze profesionálních vojáků, ale nás všech,“ dodala Hölzelová.

Naše práce má smysl

Vojenský kaplan kapitán Petr Šabaka studentům zahrál a zazpíval známou píseň Řekni, kde ty kytky jsou, vzpomínající na padlé vojáky, a upozornil na úlohu armády. Zdůraznil hodnoty, které doprovázejí vojenskou službu, jako je statečnost, čestnost, věrnost, odvaha a úsilí na sobě pracovat. Také si pro studenty připravil několik otázek k zamyšlení. „Proč se vůbec někdo rozhodne stát se vojákem?" zeptal se během své přednášky. „Protože má rád svoji rodinu, má rád své kamarády, svoji zemi a chce je ochránit před hrozícím nebezpečím,“ zdůraznil Šabaka. V závěru se rozpovídal o zahraničních misích. „Vše, co jsem viděl, slyšel a poznal v rámci svého působení v zahraničí, mě utvrdilo v tom, že má smysl naši zemi bránit,“ dodal Šabaka.

Když se voják stane učitelem

Že se po chodbách neběhá? To neplatilo během našeho programu, kdy si někteří odvážlivci vyzkoušeli, jaké to je, pohybovat se v protichemickém obleku za povzbuzujícího jásotu spolužáků. V návaznosti na to se dozvěděli, s jakými nebezpečnými chemickými haváriemi a zbraněmi se mohou setkat a jaká protichemická opatření se v takových situacích aplikují.

A jak ošetřit krvácení, popáleninu či zlomeninu? I to už studenti vědí díky našim vojenským zdravotníkům z 31. pluku, kteří jim předvedli nejefektivnější způsob ošetření a zároveň představili aplikaci Záchranka, která jim může pomoci při záchraně lidského života.

Program doplnili i vojáci z Krajského vojenského velitelství Ústí nad Labem, kteří si pro studenty připravili netradiční program v podobě airsoftového turnaje.

NATO jako součást mezinárodní bezpečnostní architektury

Zástupce Ministerstva zahraničních věcí s osobní mnohaletou zkušeností z prostředí mezinárodní bezpečnostní politiky, včetně několikaletého působení na české delegaci při NATO, stručně popsal dětem historii českého zapojení do NATO, základy multilaterální bezpečnostní diplomacie anebo například, jakým způsobem je řešeno politické rozhodování a politická kontrola aktivit a činností Severoatlantické aliance. „NATO je většinou lidmi vnímané jako organizace, ve které pracují pouze vojáci. Přestože role vojáků je nezastupitelná a bez nich by Aliance nemohla fungovat, stále jde o mezinárodní organizaci řízenou a kontrolovanou standardními mechanismy multilaterální diplomacie. Je potřeba zdůrazňovat tento demokratický mechanismus vyjednávání a rozhodování otázek bezpečnostní politiky,“ vysvětlil diplomat Viktor Dvořák z Ministerstva zahraničních věcí.

O zajímavý program nebyla nouze

O tom nás přesvědčila slova Vladimíry Ilievové, ředitelky střední školy: „Chtěla bych vám všem poděkovat za dnešní den. Organizace byla skvělá. Všichni jste se snažili, my jsme si to užili. Byl to jeden z fajnových dní, kdy si studenti odnesli nejen potřebné informace, ale i zážitky."

Převzato z army.cz