Reakce Ministerstva obrany na zavádějící článek o financování transportních letounů Embraer

Autor: tiskové oddělení MO

Ministerstvo obrany se ohrazuje proti článku pana Vojáčka, který dnes zveřejnil na serveru Deník.cz a který se zabývá cenou transportních letounů Embraer. I když svůj text nazval analýzou, neuvádí v něm zcela zásadní informace, které jsou nezbytné pro pochopení celé záležitosti. Neučinil tak přesto, že je měl k dispozici. Není to poprvé, co pan Vojáček, který se označuje za vojenského analytika, veřejnosti představuje zkreslené informace.

Shrňme si základní fakta o projektu Embraer. Ministerstvo obrany pořizuje dva transportní letouny Embraer C-390 Millenium. Díky nim česká armáda získá nové schopnosti při přepravě lidí nebo materiálu, které dlouhodobě postrádá. Co je ale zásadní – letadla budou mít i řadu dalších schopností, ať už hašení rozsáhlých požárů, evakuaci zraněných nebo systém vlastní ochrany pro operace v nebezpečném prostředí. Jde o moduly, které česká armáda a Česká republika v současné době velmi zásadně postrádá. Například při hašení požárů se musíme spoléhat na pomoc ze zahraničí. Cena těchto modulů se samozřejmě do výše zakázky významně promítá. V odborných kruzích jsme ale nezaznamenali žádnou kritiku jejich pořízení.

Cena letounů je 11,3 miliardy korun bez DPH. Co pan Vojáček opomenul čtenářům sdělit, je, že tato částka za dvě letadla neobsahuje pouze samotná letadla, ale i veškeré doplňkové vybavení. Je to zcela zásadní informace, zvláště u textu, který je vydáván za analýzu. Autor, i když se vydává za analytika, pouze z internetu opsal spekulativní částky, i když nemá žádné informace, jaké další vybavení příslušné země zakoupily a co vše je v ceně zakázky zahrnuto. Součástí té naší jsou kromě zmíněných modulů i pořízení pozemního vybavení, počáteční dodávky náhradních dílů nebo školení personálu. Navíc cenu za česká letadla počítá pan Vojáček i s DPH, aniž v článku uvádí, zda s DPH kalkuluje i u ostatních zemí – jde přitom o důležitou informaci, která mění částku o pětinu.

Protože cena samotných letounů podléhá obchodnímu tajemství, nemůžeme zde poskytnout detailní rozbor ceny. Můžeme ale deklarovat, že Česká republika letadla pořizuje za podobných podmínek jako další spojenecké země a cena je srovnatelná nebo dokonce lepší, než kolik zaplatily jiné země, které často objednávaly vyšší počet letounů. Více informací naleznete na našem webu, kde jsme připravili podrobné Otázky a odpovědi. Pan Vojáček je měl k dispozici, ke své „analýze“ je bohužel nevyužil.

Podobně povrchní analýzu pan Vojáček nedávno představil i na svém twitterovém účtu, kde se pozastavoval nad cenou tanků Leopard 2A4 pro českou armádu. I v tomto případě vycházel z neověřené ceny, kterou nalezl na internetu. Pro připomenutí – Česká republika kupuje 14 tanků Leopard 2A4, jejich pořízení navazuje na předchozí dar tří desítek tanků z Německa. Cena zakázky je 3,98 miliardy korun bez DPH. Pan Vojáček kontrakt srovnává s internetovým odhadem, za kolik Maďarsko v roce 2018 pořídilo tanky Leopard 2A7. Maďarsko přitom cenu tanků nezveřejnilo a je známa pouze celková částka za kontrakt, který obsahoval i řadu další těžké techniky. Podle odborníků není uváděná částka pravděpodobná. Zároveň k nákupu došlo za zcela jiné situace, od té doby cena veškeré vojenské techniky kvůli změně bezpečnostního prostředí po ruské agresi na Ukrajině významně stoupla. Pan Vojáček zapomněl také dodat, že i Maďarsko koupilo tanky Leopard 2A4. I v tomto případě zjistíte více informací na našem webu v Otázkách a odpovědích.

Očekávali bychom, že „analýzy“ od někoho, kdo se tituluje jako vojenský analytik, budou obsahově na zcela jiné úrovni. Prospělo by to i věrohodnosti jejich autora.

  • Více o projektu Embraer ZDE.
  • Více o projektu Leopard ZDE

Převzato z mocr.mo.gov.cz