8. 7. 2015
Ministerstvo obrany a Armáda České republiky si dnes připomíná pět vojáků, kteří se loni 8. července stali obětí útoku sebevražedného atentátníka v afghánské provincii Parwan.
„Loni v tento den ztratila naše armáda pět statečných mužů. Pokloňme se s úctou a pokorou jejich památce,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický a k tomu dodává: „Každý den mi tuto tragickou událost připomíná vlajka v mojí pracovně, která byla na vozidle zasaženém sebevražedným atentátníkem.“
Dnes v 16 hodin se ve vojenském kostele svatého Jana Nepomuckého v Praze 1 – Hradčanech uskuteční veřejná pietní vzpomínka na padlé vojáky Armády České republiky, kteří položili svůj život v zahraničních operacích.
Jména vojáků, kteří se stali obětí loňského atentátu
Rotmistr David Beneš (1986) byl příslušníkem AČR od 4. ledna 2006, kdy byl po absolvování kurzu střelců z bojových vozidel mechanizovaných a protitankových odborností služebně zařazen na pozici střelce, poté velitele družstva a zástupce velitele čety u 41. mechanizovaného praporu v Žatci. Rotmistr David Beneš byl třikrát nasazen v operaci ISAF na území Afghánistánu.
Četař Ivo Klusák (1980) nastoupil do armády 1. července 2000 a po celou dobu své profesní kariéry byl příslušníkem 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Ze základní pozice pancéřovníka postupně postoupil přes řidiče až na staršího operátora velitelského družstva 2. výsadkové roty. Četař Ivo Klusák byl veteránem šesti zahraničních operací, z toho čtyř na území Afghánistánu.
Desátník Libor Ligač (1981) nastoupil po vykonání přípravné služby dne 1. října 2010 ke 43. výsadkovému praporu v Chrudimi. U této jednotky z prvotní pozice starší obsluhy minometného družstva čety zbraní postupoval přes družstvo AGS, odstřelovače až po střelce výsadkového družstva. Byl veteránem dvou zahraničních operací ISAF v Afghánistánu.
Desátník Jan Šenkýř (1975) byl po absolvování přípravné služby v roce 2006 zařazen na pozici řidiče jednotek v podřízenosti tehdejší 14. brigády logistické podpory a následně u 13. dělostřelecké brigády. Dnem 1. dubna 2011 byl přeložen k 43. výsadkovému praporu do Chrudimi, kde pokračoval ve funkci řidiče čety zbraní. Jednalo se o jeho první nasazení v zahraniční operaci. Společně se svými kolegy zamířil do svého prvního nasazení v zahraniční operaci ISAF v Afghánistánu v dubnu tohoto roku.
Rotmistr Jaroslav Lieskovan (1975) byl příslušníkem AČR od 1. listopadu 1995, kdy nastoupil ke 43. výsadkovému praporu v Chrudimi. U této jednotky setrval po celou dobu své vojenské kariéry a to zejména ve funkcích velitele družstva AGS. Dnem 1. října 2012 byl zařazen na pozici zástupce velitele čety zbraní 2. výsadkové roty. Rotmistr Lieskovan byl veteránem osmi zahraničních operací, z toho čtyř na území Afghánistánu.
28. října 2014 všem pěti vojákům udělil prezident republiky in memoriam Medaili Za hrdinství v boji. Medaili Za hrdinství v boji tehdy obdržel také desátník Jaroslav Mevald ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce, který byl zraněn o pět dnů později 13. července.
Převzato z army.cz