Senát schválil zrušení vojenského újezdu Brdy a zmenšení zbylých újezdů

Po Poslanecké sněmovně schválil zrušení vojenského újezdu Brdy a zmenšení újezdů Libavá, Boletice, Hradiště a Březina včera večer také Senát. Pro hlasovalo 33 členů horní komory, pouze jeden senátor byl proti. Pokud návrh zákona podepíše prezident republiky, začne platit od 1. ledna 2016.

Jako odstranění anachronismu a nápravu nepřirozeného stavu označil předlohu ministr obrany Martin Stropnický. Kromě vojenského hlediska, které před časem popsal náčelník generálního štábu armádní generál Petr Pavel (viz jeho vyjádření níže), je zde i rozměr civilní.

„Tímto návrhem narovnáváme občanská práva obyvatel vojenských újezdů. Ti při neexistenci obce na území vojenského újezdu totiž nemohou volit ani být voleni do zastupitelstva obce a nemohou vlastnit ani nemovitý majetek v místě trvalého bydliště," upozornil mimo jiné ministr Stropnický.

Rozhodnutí o zrušení vojenského újezdu Brdy vychází z komplexní analýzy generálního štábu. Ta hodnotila stávajících pět vojenských újezdů z vojenského i ekonomického hlediska. Jak dnes ministr obrany před senátory uvedl, konkrétně vojenský újezd Brdy je prioritně určen k výcviku dělostřelectva a vzhledem k rozloze výcvikových ploch - pouze 12 % území újezdu - které jsou navíc roztříštěné do malých prostorů pro výcvik, neumožňuje plnohodnotný výcvik mechanizovaných jednotek, což ho činí jen málo využitelným a tím neefektivním.

„Současných pět vojenských újezdů svou rozlohou odpovídá velikosti armády, kterou jsme měli krátce po rozdělení Československa. Tehdy měla armáda 120 tisíc vojáků, dnes jich ale má 20 tisíc. Tak velkou plochu k výcviku zkrátka nepotřebujeme,“ obhajoval optimalizaci vojenských újezdů před časem náčelník Generálního štábu AČR.

Zákon zmenší celkovou rozlohu vojenských újezdů o třetinu. V roce 1993 připadalo na jednoho vojáka 1,1 hektaru vojenského újezdu. Po profesionalizaci a zmenšení početních stavů připadá nyní na jednoho vojáka 5,5 hektaru. Zatímco v ČR vojenské újezdy aktuálně zabírají 1,7 procenta rozlohy státu, v jiných zemích to je jenom kolem 0,5 procenta.

 

Ke zrušení brdského újezdu dojde podle návrhu zákona od začátku roku 2016, kdy bude na tomto území vyhlášena chráněná krajinná oblast. Současně bude v Brdech pokračovat pyrotechnická asanace, která potrvá do konce roku 2017.

Od počátku roku 2016 zároveň vznikne šest nových obcí (Polná na Šumavě, Doupovské Hradiště, Bražec, Město Libavá, Kozlov, Luboměř pod Strážnou) ve vyčleňovaných částech vojenských újezdů Boletice, Hradiště a Libavá.

Převzato z army.cz